banner15

Ankara: 'İsrail'e geçit yok'

İsrail'in olası İran saldırısını Türkiye üzerinden yapacağı habelerine Dışişleri Bakanlığı'ndan verilen cevapta buna müsaade edilmeyeceği bidirildi.

Ankara: 'İsrail'e geçit yok'

İngiliz basınının, İsrail'in İran'ın nükleer tesislerini vurmaya hazırlandığı ve bunun için Türkiye hava sahasını kullanabileceğine ilişkin haberine Ankara tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Buna izin vermemiz söz konusu olamaz." dedi.

İngiliz Sunday Times gazetesi, bazı İsrailli askerî kaynaklara dayanarak, İsrail hava kuvvetlerinin İran'daki hedefleri vurabileceğini, kullanılabilecek üç rotadan birinin de Türkiye hava sahasından geçtiğini yazdı. Zaman'ın konuya ilişkin sorularını cevaplandıran Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, İsrail makamlarının da haberleri doğrulamadığını belirterek, "Böyle bir şey (Türk hava sahasının kullanılması) söz konusu olamaz. Bizim böyle bir şeye izin vermemiz söz konusu olamaz." şeklinde konuştu. İsrailli bir yetkili de, "Biz de sizler gibi gazetelerden okuyoruz. Hiçbir yorumda bulunamam." dedi.

Zaman'ın konuyla ilgili görüşlerine başvurduğu emekli büyükelçi Gündüz Aktan ise Türkiye'nin muhtemel bir saldırı için hava sahasını kullandırtmayacağına dikkat çekti. Aktan, İsrail'in, Türk hava sahasına ihtiyaç olmadan İran'ı vurabileceğini anlattı. İsrail'in son dönemlerde ABD'den aldığı silahlara işaret eden Gündüz Aktan, Sunday Times'ta çıkan haberlerle İsrail'in psikolojik şartları hazırlama gayretinde olabileceğini söyledi. Aktan, "Türkiye olarak (haberlerden öte) gelişmelerin kendisinden endişe etmek lazım." ifadelerini kullandı

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35