banner15

Ankara - Moskova yakınlaşmasına Washington'un tepkisi

Ankara'da imzalanan tarihi anlaşmalara Washington nasıl bakıyor ve bundan sonra tepkisi nasıl olur? İşte cevabı...

Ankara - Moskova yakınlaşmasına Washington'un tepkisi


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dün Türkiye ile Rusya arasında belki de yüzyılın anlaşması sayılacak enerji imzaları atılırken, Washington olaya nasıl bakıyor.

Washington'dan yazan arkadaşımız Süreyya Seyyahoğlu'nun notları şöyle:

"Erdoğan ile Putin arasında imzalanan anlaşmalar, Washington'da kaşların kalkmasına neden oldu. ABD'li yöneticiler resmi ağızlardan konuya mesafeli yaklaştıklarını ifade etseler de, Washington'ın temkinden de öte anlaşmalardan dolayı tedirgin olduğu ifade ediliyor.

Washington'da özellikle 27 Nisan Muhtırası öncesi ve sonrasında Başbakan Erdoğan'la ilgili önemli iddialardan biri, Putinleşme sendromu ve Erdoğan'ın Türkiye'yi Rusya'ya yakınlaştıracağı şeklindeki iddialardı. Her ne kadar ABD Yönetimi bu tür iddiaları ciddiye almasa da, bunun bir alıcı kitlesi olduğu açıktı. 27 nisan sonrası düzenlenen ve Ergenekon iddianamesinde ayrıntıları ortaya çıkan "Cumhuriyet mitingleri" ile paralel giden süreçte, Washington'da Erdoğan'ın Putin'le yakın ilişkiler kurduğu iddia ediliyordu. Türkiye'nin özellikle enerji konusunda Rusya ile yaptığı anlaşmalar, Kafkasya İşbirliği ve İstikrar Platformu'nda ABD'ye yer açmayarak, platformu sadece Kafkasya'da toprağı olan ülkelere has kılması ve Rusya ile nükleer enerji konusunda gelişen işbirliği Washington'ı tedirgin ediyordu. Buna bir de Washington'daki Rus-düşmanı lobilerin faaliyetleri katılınca belli kesimlerde Türk-Rus yakınlaşması fikri oluştu. Ancak Ergenekon operasyonuyla Rusya ile irtibatlı olduğu iddia edilen ve ekseriyeti Erdoğan'a karşı isimlerin tutuklanması bu iddiayı biraz zayıflatmıştı.

Şimdilerde yine Washington'da aynı iddialar müşteri bulmaya başladı."

Süreyya Seyyahoğlu'nun yazısının tamamı için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 11:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35