banner39

Ankara müzik festivali başladı

24. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Şef Erol Erdinç yönetimindeki Hacettepe Senfoni Orkestrası ile başladı

Arşiv 05.04.2007, 11:15 06.07.2018, 09:31
Ankara müzik festivali başladı

Başkent baharına renk katan 24. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile eşi Semra Sezer'in de izlediği açılış konseriyle başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'ndaki açılış konserinde, Şef Erol Erdinç yönetimindeki Hacettepe Senfoni Orkestrası sahne aldı.

Konsere, solist olarak Bariton Mesut İktu ile 19 yaşındaki genç Rus kemancı Sergei Dogadin katıldı.

Açılış konserini, Cumhurbaşkanı Sezer ile eşi Semra Sezer de izledi.Açılışta konuşan Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Başkanı Mehmet Başman, sözlerine, ''Sayın sanatsever Cumhurbaşkanım, festivalin yüksek kişiliğinizin huzurunda gerçekleştirilmesinden sanatçılar ve sanatseverler olarak onurlandık.
Sağ olun Cumhurbaşkanımız'' diyerek başladı.

Festivalin yıllardır başarıyla sürdürüldüğünü ifade eden Mehmet Başman, etkinliğin yıllardır özel kuruluşlar ve devletten gördüğü destekle gerçekleştirildiğini söyledi.
Bazı kuruluşların bu yıl sponsor olamaması nedeniyle kimi etkinlikleri iptal ettiklerini anlatan Başman, ''Ancak Ahmed Adnan Saygun'un yapıtlarının festival
programında kalmasına özen gösterdik. Açılış ve kapanışımızı onun eserleriyle yapıyoruz'' dedi.

Konserin ilk bölümünde Bariton Mesut İktu, Hacettepe Senfoni Orkestrası eşliğinde Ahmed Adnan Saygun'un ''Bir İncecik Yolun Gider'', ''Mavilim'', ''Bozlak'' ve ''Köroğlu'' adlı türkülerinden oluşan ''4 Halk Türküsü'' adlı yapıtını seslendirdi.

Daha sonra genç kemancı Sergei Dogadin, Çaykovski'nin ''keman konçertosu''nu yorumladı. Eseri başarıyla seslendiren ve müzik dünyasında yıldızı giderek parlayan 19 yaşındaki konuk sanatçı, salondan büyük alkış aldı.

Konserin ikinci bölümünde Hacettepe Senfoni Orkestrası, Çaykovski'nin ''4.Senfoni''sini seslendirdi.

Konserin sonunda, Şef Erol Erdinç, protokolde oturan Cumhurbaşkanı Sezer'i işaret ederek alkışlamasına, salondakiler de uzun süre alkışlarla eşlik etti.

Konserin ardından, Sezer çifti Mehmet Çağlarer'in ''Son Dakika'' adlı fotoğraf sergisini gezdi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?