banner39

Ankara, Pelosi ile gizli görüştü

Ankara’nın, Ermeni tasarısı konusunda "kilit isim" oaln Nancy Pelosi ile "gizli" bir görüşme yaptığı bildirildi.

Arşiv 23.04.2007, 10:37 23.04.2007, 10:37
Ankara, Pelosi ile gizli görüştü

Ankara’nın, ABD Kongresi’ndeki Ermeni tasarısının akıbetiyle ilgili "kilit isim" konumunda olan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile "gizli" bir görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi.

Hürriyet’e konuşan "iki" ayrı kaynak da teması doğruladı. Buna göre, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, kısa bir süre önce Demokrat Partili Nancy Pelosi ile bir araya geldi.

Büyükelçi Şensoy, Pelosi ile görüşmesine ABD Temsilciler Meclisi’nde 28 yıl hizmet veren ve şimdi de Kongre’de çoğunluğu oluşturan Demokrat Parti’ye yakın bir lobi firmasında görev yapan Richard Gephardt ile birlikte gitti.

Pelosi’nin, görüşmede, "Yaratıcı birşeyler yapmanız lazım" dediği öğrenildi.

Yıllardır Ermeni tasarılarına destek veren Pelosi, daha önce, Dışişleri Bakanı ABDullah Gül ve Washington’u ziyaret eden "üç" ayrı TBMM heyetiyle bir araya gelmeyi reddetmişti.

Demokrat Parti çevrelerinde "etkili" olan Richard Gephardt "DLA Piper" lobi firması için çalışıyor. Ankara, Demokrat Parti’nin son seçim zaferinden sonra, Beyaz Saray’a hakim Cumhuriyetçi Parti’ye yakın olan Livingston Grubu’na ilave olarak, DLA Piper firmasıyla ayrı bir sözleşme imzalamıştı.

Gephardt, Temsilciler Meclisi’nde, farklı yasama dönemlerinde hem azınlık grubu lideri hem de çoğunluk grubu lideri olarak görev yapmıştı. Türkiye’nin, Washington’daki lobicisini değiştirmesi önerisi ise eski ABD Başkanı Bill Clinton’dan gelmişti.

Clinton, birkaç ay önce Başbakan Tayyip Erdoğan ile New York’ta yaptığı görüşmede, "Tasarıyı durdurmak çok zor ama, lobicinizi değiştirin" demişti. Clinton’ın bu sözleri, "Demokrat Parti’ye yakın bir şirket ile anlaşın" şeklinde algılanmıştı.

Böylece, Ankara’yı, Washington’da, biri Bush Yönetimi’ne diğeri de Kongre’deki çoğunluk partisine yakın iki ayrı profesyonel lobi firması temsil ediyor. Bu firmalara milyonlarca dolar ödeme yapılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?