banner39

Ankara'da 13 milyon yıllık fosil bulundu

Şereflikoçhisar'da 13 milyon yıllık fil, zürafa ve gergedan fosilleri bulundu

Arşiv 04.10.2009, 13:56 04.10.2009, 13:56
Ankara'da 13 milyon yıllık fosil bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesi sınırlarında, Hirfanlı Barajı kenarında 13 milyon yıl önce miyosen zaman diliminde yaşamış fil, gergedan, at, zürafa gibi çeşitli türdeki "Buz Devri" kahramanlarının fosilleri bulundu. 3 Ekim'de MTA Tabiat Tarihi Müzesi elemanları fosillerin bulunduğu alanda yaklaşık 10 gün sürecek ilk kazı çalışmalarına başladı.

Şereflikoçhisar'a bağlı Geçitli Köyü mevkiinde, Hirfanlı Barajı kıyısında balık lokantası işleten, Raif Şanlı ile babası Nazmı Şanlı ve Ankara'dan gelen Gökhan Çetin ile Oğuz Ebetürk'ün bir kayık gezisi esnasında su altında görerek keşfettiği fosiller günümüzden milyon yıllar öncesinde Anadolu'daki doğal yaşama ışık tutuyor.

Fosillerin bulunduğu yerde Cihan'a özel konuşan Raif Şanlı, "Tekne ile bahar mevsiminde, burada geziyorduk. Gezerken kıyıya çok yakındık. Arkadaşlarla suyun içerisinde çok değişik farklı bir şeyler gördük. Arkadaşlar kenara çıkalım bunlar neymiş diye bakalım dedi. Kenara çıktık, bunların fosil olduğunu gördük. Ülkemiz açısından değerli olduğunu düşündük. Daha sonra Ankara'da MTA'ya gerekli başvurularda bulunduk. Onlar da geldiler bunların çok değerli olduğunu söylediler. 13 milyon yıl önce yaşamış hayvanların fosilleri olduğunu söylediler. Burada 50-60 tane fil, 50-60 tane gergedan, 50 -60 tane zürafa, 400-500 ceylan ve etçil hayvan olduğunu söylediler. Ülkemiz açısından değerli olduğunu söylendi." dedi.

Fosillerin bulunduğu alana 7 kilometre mesafedeki Şerefli Davutlu Köyü eski muhtarı Nazmı Şanlı ise, "Oğlum ve iki arkadaşla birlikte buraya kayıkla gezmeye geldik. Burada bu fosilleri gördük ve çok değerli olduğunu keşfettik. Bu sene rahmet bol yağdığı için su yükseldi. Suyun içinde daha çok acayip kemikler var. Kalıp halinde, olduğu gibi duran kemikler de var su yükseldiği için suyun altında kaldı." şeklinde konuştu.

Oğuz Ebetürk fosilleri gördüğü anda bu kemiklerin günümüz canlılarına ait olmadığını fark ederek aldığı örnekleri ile birlikte durumu ivedilikle Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) bünyesindeki Tabiat Tarihi Müzesi'ne iletir. Bunun üzerine tetkiklere başlayan Tabiat Tarihi Müzesi elemanları fosillerin bulunduğu alanda 3 Ekim'den itibaren yaklaşık 10 gün sürecek kazı çalışmalarına başladı. 10 günlük kazı çalışmaları akabinde müze yetkilileri çalışmalarına gelecek yıl da devam etmesi bekleniyor.

Tabiat Tarihi Müzesi Müdürü Dr. Alaaddin Vural tarafından, müze ve alan araştırmaları neticesinde Oğuz Ebetürk'e hitaben yapılan yazılı açıklamada Anadolu genelinde daha önce söz konusu fosillere benzer fosiller bulunduğu ve bilimsel değeri olmasına rağmen maddi değerinin olmadığı bildirildi.

Kızılırmak havzasındaki buz devri sakinlerinin fosillerin kaşiflerinden Gökhan Çetin ise bu gibi doğal zenginliklerin, fosil avcılarının hedefi olacağını buranın bir an önce koruma altına alınarak sit alanı ilan edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Özellikle son dönemde artan yağışlar nedeniyle barajların su seviyesinin yükselmesine, bu nedenle su altında kalan fosillerin tahrip olmaya başladığına dikkat çeken Gökhan Çetin söz konusu fosillerin koruma altına alınmadığı takdirde yok olacağını, gerektiği takdirde kendi çabalarıyla da olsa bir müze çatısı altında korumaya çalışacaklarını açıkladı.

Hadiseyi Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Hakverdi Altuğ'a da aktardıklarını ifade eden Gökhan Çetin, "Avrupa'da olsa idi daha farklı olurdu. Gerektiği takdirde Şereflikoçhisar'da kurulacak bir müze çatısı altında buradan çıkan fosilleri sergilemek istiyoruz." diye konuştu.


banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?