banner39

Ankara'da kredi kartı şebekesine operasyon

Ankara'da polisin beş aydır takip ettiği kredi kartı şebekesine düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alındı

Arşiv 16.04.2007, 11:50 16.04.2007, 11:50
Ankara'da kredi kartı şebekesine operasyon

Ankara'da kredi kartı yapan bir şebekeye yönelik düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alınırken, çetenin binlerce kişinin kredi kartı bilgilerini ele geçirdiği belirlendi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin 5 aydır devam eden bir çalışmasında, bazı kişilerin kredi kartı kopyalayarak haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.

Yapılan tespitler üzerine Cumhuriyet savcısının talimatıyla ''Manyetik'' adı verilen bir operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonda, şebekenin elebaşı olduğu belirlenen N.Ç ile birlikte T.Ç, M.A, O.Y, H.K, M.Ç, S.D, B.B, H.K, M.A, A.Y, H.S.G, N.Ç. ve H.Ç. gözaltına alındı.

Suç örgütünün elebaşı N.Ç.'nin banka dolandırıcılığı suçundan daha önce çıkartıldığı mahkeme tarafından 36 yıl hapis cezasına çarptırıldığı, ancak hükümlü bulunduğu Niğde Cezaevi'nden firar ettiği belirlendi.

Düzenlenen operasyonda zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, boş plastik kartları birebir hem manyetik şeritlerini kopyalama, hem de kart yüzeylerine banka logo, hologram ve banka ismini bire bir kopyalayabilen baskı makinesi, bilgisayar yazıcısı, içlerinde her çeşit sahte ve kredi kartı bilgileriyle dolu 7 adet bilgisayar kasası, 1 adet pos cihazı, 67 adet kredi, ATM, kopyalanmış veya kopyalanmaya hazır plastik kartlar, çok sayıda sahte nüfus cüzdanı, çeşitli kredi kartı numaralarının bulunduğu notlar, binlerce vatandaşın kredi kartı bilgileri bulunan CD ve disketler, 2 adet kuru sıkı tabanca, 11 adet sahte 50 YTL, sahte kimlik yapımında kullanılan malzemeler, şirket kaşeleri ile suçta kullanılan çok sayıda belge ve doküman ele geçirildi.

Yapılan incelemede şüphelilerden elde edilen kartların kart merkezinden alınan rapora göre, yurt dışı menşeyli oldukları ve manyetik şerit bilgilerinin kopyalandığı belirlendi. Gözaltına alınan zanlıların ele geçirdikleri bilgileri kullanarak hayali şahıslar adına kredi kartı bastıkları, ayrıca sahte kimlikle bankalardan kredi kartı müracaatında bulundukları ve bu kartları alışverişte ve nakit para çekmede kullandıkları tespit edildi.

 Operasyonun mali boyotunun bankaların yaptığı incelemeler sonucunda belirleneceği bildirilirken, zanlılar polis sorgusunun tamamlanmasının ardından adliye sevk edildi.

Kaynak: İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?