banner15

Ankara'da 'sınır ötesi' hazırlığı

PKK'nın K. Irak'tan tasfiyesi konusunda Bağdat'ın adım atmamasından şikayetçi olan Ankara, ABD ile koordineli sınırötesi operasyona hazırlanıyor.

Ankara'da 'sınır ötesi' hazırlığı

Süresi ve derinliği sınırlı olacak askeri harekatın, büyük ihtimalle şubat sonu veya mart başı gibi gerçekleştirileceği tahmin ediliyor. Operasyonla, aynı zamanda o dönemde Kuzey Irak'ta yapılması planlanan PKK/Kongra-Gel kongresinin de engellenmesi hedefleniyor.

 

Washington'ın yarın üst düzey bir toplantıyla söz konusu operasyon için yeşil ışık yakılıp yakılmayacağını kararlaştıracağı ifade ediliyor. Toplantıda Dışişleri Bakanı Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates'in yanı sıra Başkan Bush'un üst düzey güvenlik ve istihbarat danışmanlarının hazır bulunacağı belirtiliyor.

İngilizce yayın yapan Today's Zaman'ın dün manşetten verdiği habere göre, Türk ordusu, önümüzdeki ay sonu veya mart ayının ilk haftası PKK teröristlerini etkisiz hale getirmek için K. Irak'a sınır ötesi harekât gerçekleştirecek. İ

ki hafta sürmesi beklenen ve Amerika'nın belirleyeceği coğrafi bölgeyle sınırlı kalacak operasyon, saldırı helikopterleri desteğindeki hava indirme birlikleri tarafından yürütülecek.

 

Bu yüzden PKK hedeflerine hava saldırısı düzenlenmesi ihtimali düşük görülüyor. Habere göre, ABD'nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi Joseph Ralston'ın bu ay sonunda Türkiye ve Irak'ı ziyareti sırasında muhtemel sınırötesi harekata son şekli verilecek.

Today's Zaman'a konuşan eski bir Türk istihbarat yetkilisi, Bush'un üst düzey danışmanlarının yarın bir araya gelerek PKK konusunu ele alacaklarını söyledi. Yetkili, "Bu toplantı, ABD'nin PKK konusunda ne yapacağına ilişkin kararına yaklaştığı anlamına geliyor. Bush'un, danışmanlarının tavsiyesinin ardından vereceği kararı bu hafta sonuna kadar öğreneceğiz." dedi.

 

Habere göre toplantıdan galip ihtimalle Amerika'yla işbirliği içinde düzenlenecek bir operasyona izin verilmesi yönünde karar çıkacak. Gazete, "Kendi koordinasyonundaki bir operasyonun Kuzey Irak'taki Kürtleri de rahatsız etmeyeceğini düşünen ABD, böylelikle Türk ordusunun tek taraflı olarak bölgeye girmesinin önüne geçmiş olacak." diye yazdı.

 

Haberde ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da muhtemel bir sınırötesi operasyona sıcak baktığı belirtilerek, "Mayıstaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayı düşünen ve partisi de bu yılki genel seçimlere katılacak olan Erdoğan, Kuzey Irak'a ABD ile ortak yapılacak bir askeri operasyonun Türk halkının büyük bir kısmının sempatisini kazanmak için destekleyecektir." denildi.

 

Zaman

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48