banner39

Ankara'daki mitinge sadece bir rektör katıldı

Ankara'da toplanan bir grup sivil toplum örgütüne eşlik eden tek rektör Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü oldu.

Arşiv 14.04.2007, 11:42 14.04.2007, 12:52
Ankara'daki mitinge sadece bir rektör katıldı

Mitinge, Akdeniz, Celal Bayar, Cumhuriyet, Çanakkale, 18 Mart Ege, İnönü, İstanbul, Marmara, Mehmet Akif Ersoy, Mimar Sinan Güzel SAnatlar, Namık Kemal, Niğde, 19 Mayıs, ODTÜ, Sakarya, Uludağ, Yıldız Teknik, Bahçeşehir, İstanbul Kültür, Yeditepe, Kocaeli Üniversitesi öğrencileri de katıldı.

Ayrıca İnönü Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri ve akademisyenlerin de yer aldığı mitingde İnönü Üniversitesi rektörü Prof, Fatih Hilmioğlu mitinge katılan tek rektör olma özellliğini taşıyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden çok sayıda kadın katılımcı da yerlerini almış durumda.

Günlerdir tartışması yapılan Cumhuriyet Mitingi nihayet gerçekleşiyor. Tandoğan Meydanı tamamen doldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrasında ilk konuşmalar başladı.

Cumhuriyet mitingine katılan vatandaşlar, Tandoğan Meydanı’nı tamamen doldurdu. Ankara dışından gelen otobüslerin de park edildiği Hipodrom’da ise tıkanıklık yaşanması nedeniyle ses araçlarından sık sık uyarı anonsları yapılıyor. Miting alanında izdihama yol açmamak için kalabalık Tandoğan Meydanına bağlanan Beşevler ve Maltepe istikametindeki caddelere yönlendiriliyor.

Cumhuriyet mitingi sabah erken saatlerde başladı. Katılımcılar, Tandoğan Meydanı’nı tamamen doldurdu. Ankara dışından katılanların Hipodrom’dan meydana yürüyüşü ise sürüyor. Alanda yer açmak için ses araçlarından yapılan uyarılarla kalabalık yönlendirilmeye çalışılıyor.

Mitinge katılan hemen herkes elinde bir Türk bayrağı taşırken bazı pankartlar dikkat çekti. “Yaşasın Demokratik Laik Sosyal Hukuk Devleti”, “1920 Ruhu Yolumuzu Aydınlatıyor”, “Tehlikenin Farkındayız Buradayız”, “Demokrasi Gericiliğe Hoşgörü Değildir”, “İnançlara Saygılıyız İrticaya Hayır” pankartlarının açıldığı alanda, ses araçlarından 10. Yıl Marşı ve Ankara Marşı ile Memleketim şarkısı çalınıyor.

Mitingde yüzlerce metre uzunluğunda bir Türk bayrağı da açıldı. Bir ucu Hipordom’da olan bayrağın bir ucu da miting alanına ulaşıyor. Birçok ilden katılımın gözlendiği mitingde CHP Kadın ve Gençlik kolları tarafından Halk Göreve yazılı siyah pankart açıldı.

PANKART UYARISI

Mitingde ses aracındaki görevliler katılımcılar pankart uyarısında da bulundu. Uyarıda, “Bizim size verdiğimiz pankartlar dışındaki tüm pankartları lütfen kaldırın” denildi.

TANDOĞAN METRO DURAĞI KAPALI

AŞTİ- Dikimevi hattında çalışan Ankaray metrosunun Tandoğan durağı iptal edildi. Mitinge katılmak için alana metroyla gelmek isteyen Ankaralılar, Tandoğan durağında kapıların açılmaması nedeniyle yerine yakın duraklarda iniyor. Vatandaşlar duruma tepki gösterirken, trenlerde ve istasyonlarda sık sık Tandoğan durağının geçici olarak ve valilik emriyle iptal edildiği anonsları yapılıyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Miting için Ankara Emniyet’i yoğun güvenlik önlemi aldı. İhtiyaç duyulması halinde jandarma birlikleri de takviye olarak hazır tutuluyor. Ayrıca miting alanının etrafındaki yüksek binalarda ise Özel Harekat Birliği’ne bağlı ekipler ile keskin nişancılar yerleştirildi. Tandoğan'da 10 bin polis görev yaparken, miting alanı 24 saat süreyle izleniyor. Miting için Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bin 500, yakın illerden de aynı miktarda polis takviye edildi

Saat 10.30'da miting resmen başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşından sonra ilk Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Ali Ercan ilk konuşmayı yaptı, Ercan mitingle ilgili bilgiler verdi. 14.00'de Anıtkabir yürüyüşü başlayacak. Anıtkabir'e sadece Türk bayrakları ile girilmesine müsade edilecek.

AA

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?