banner15

Ankara'dan İsrail'e Sert Uyarı!

Dışişleri Bakanlığı İsrail Başbakanlık Sözcüsü Raanan Gissin’in "Türkiye’nin, Hamas liderini kabul etmekle ilişkilerde derin yara açacak büyük bir hata yaptığını" söylemesine sert tepki gösterdi. Ankara, İsrail’de iç siyaset kaygısıyla yapılan açıklamal

Ankara'dan İsrail'e Sert Uyarı!

Dışişleri Bakanlığı, tepkisini İsrail’in Ankara Büyükelçisi Avivi’ye iletti. Ankara, İsrail’de iç siyaset kaygısıyla yapılan açıklamaların, “Türk tarafında derin yara açabileceğini” israil’e bildirdi. Ankara, İsrail’in “Biz Abdullah Öcalan ile biraraya gelsek, siz ne hissederdiniz?” yaklaşımını da anlamsız buluyor. Zira, Başbakanlık kaynakları İsrail’in Birleşmiş Milletler kararlarıyla Batı Şeria ve Gazze’de işgalci konumunda olduğuna dikkat çekiyor ve “PKK ile Hamas benzetmesi yapmak büyük talihsizlik” yorumunu yapıyor. Eleştiriler sadece İsrail’e yönelik değil. Başbakanlık kaynakları, İsrail’in yanı sıra ABD’nin de eleştirilerine de tepkili. Ankara, Tel Aviv ve Washington’a “O zaman Hamas’ın seçime girmesine neden izin verdiniz?” diye soruyor. Ankara Hamas’ın bir terör örgütü mü, yoksa bir siyasi oluşum olarak mı görüldüğü sorusuna ise net bir yanıt vermekten kaçınıyor. Ancak, Dışişleri Bakanlığı, Hamas’ın Türkiye’ye yaptığı ziyaretin arkasında duruyor. Çünkü, Dışişleri’ne göre Türkiye tarihi sorumluluğunu yerine getiriyor. Dışişleri Bakanlığı, Bakan Gül’ün İsrail’e, Hamas’la temas kurulmayacağı yönünde söz verdiğini de inkar ediyor.

"Ankara ziyaretimiz çok olumlu geçti"

Hamas liderlerinden İsmail Haniye, Hamas politbüro şefi Halid Meşal'in Ankara ziyaretinin olumlu geçtiğini söyledi. Evinde düzenlediği basın toplantısında kısa bir açıklama yapan Haniye, yarın toplanacak meclis öncesinde başbakan adayının ise henüz kesinlik kazanmadığını ifade etti. Hamas liderlerinden Halid Meşal'in Türkiye ile birlikte diğer Arap ve Müslüman ülkeleri ziyaretinin devam edeceğini söyleyen Haniye, "Ankara ziyareti olumlu geçti. Arap ve Müslüman ülkelerle birlikte davet edildiğimiz diğer ülkelerle de görüşüyoruz. Bu ziyaretlerimiz devam edecek" diye konuştu. Haniye, Hamas olarak bugüne kadar İsrail tanklarının karşısında durduklarını ve direndiklerini belirterek, "Şimdi bu halktan siyasi destek bekliyoruz. Bizi yalnız bırakmasınlar. Bu halk çok sıkıntı çekti, yaşamaya, toprağa ve bir devlete ihtiyacı var" dedi. Haniye, yarın toplanacak meclis öncesi halen başbakan adayının belli olmadığını, diğer örgütlerle ve bağımsız milletvekilleriyle görüştüklerini, iyi adayı çıkarmayı istediklerini ve belirlenen ismin Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a teklif edileceğini sözlerine ekledi.

Dışişleri: Hamas'a mesajlar kazanım olacak

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Hamas’ın Türkiye ziyaretiyle ilgili olarak, Filistin’de seçimleri kazanan bu oluşuma mesajların zamanında verilmesinin ileride bir kazanım olacağını söylediler. Ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan diplomatik kaynaklar, Ortadoğu’daki gelişmelerden birinci planda etkilenen bir ülke olarak Türkiye’nin, bu tür bir görüşmeyi zaten yapacak olduğunu ve bunun Filistin’de hükümet kurulmadan önce yapılmasının önem arz ettiğine dikkati çektiler.

"Hamas’a mesajların zamanında iletilmesinin ileride bir kazanım olacağına inandıklarını" belirten kaynaklar, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün Hamas ile görüşme nedenini, "bu siyasi oluşumun ileride esiri olabileceği yanlışlıklara düşmesini baştan önlemenin tarihi sorumluluğu" olarak açıkladılar. Görüşmelerde Hamas’a, İsrail’e yaşam hakkı tanınması, şiddetin bırakılması ve "yol haritası" barış planının altyapısını oluşturan anlaşmaların tanınması mesajının verildiğini belirten kaynaklar, "görüşebilselerdi, İsrail ve (Rusya, ABD, AB ve BM’den oluşan) Ortadoğu Dörtlüsü’nün de Hamas’a aynı mesajları vereceklerine" dikkati çektiler.

Kaynaklar, Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal’e, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile diyalog ve işbirliği içinde olunması yönünde tavsiye verdiklerini, Hamas heyetinin de bu tavsiyeleri dikkatle dinlediğini ve değerlendirmeye alacakları mesajını verdiğini söylediler. Türkiye’nin ne yapmak istediğinin ve bunun iyi olup olmadığının bir süre sonra daha iyi anlaşılacağını belirten kaynaklar, Türkiye’nin bölge ülkesi olarak seçim kazanmış bir partiye, nasıl hareket etmesi gerektiği ve hangi zorluklarla karşılaşabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunduğunu belirtiler. Kaynaklar, Türkiye’nin yaptığının "arabuluculuk" olmadığını, Türkiye’nin kendi "özgül ağırlığının neticelerine göre hareket ettiğini" ifade ettiler.

Görüşme izlenimleri

Kaynaklar, Filistin’deki seçimlerden galip çıkan Hamas’ın Filistin halkı ve uluslararası toplumun beklentilerinin baskısı altında ve bu yüzden bir tür arayış içinde de olduğunun gözlemlenebildiğini söylediler. Hamas’ın Batıyla bütünleşmiş Müslüman bir Türkiye’nin kime, ne söylediğini dikkatle izlediğini ve Türkiye’yi demokratik bir ülke olması bakımından kendileri için örnek bir ülke olarak gördüklerini belirttiler. Kaynaklar, Türkiye’nin Ortadoğu’da daha aktif rol üstlenmesini isteyen Hamas’ın, Filistin’de daha önce iktidarda bulunan El Fetih’in yaptığı hataları tekrarlamama arzusu içinde olduğunu söylediler.

Görüşmelerde Hamas’a, "barış yoluna gitmedikleri takdirde, Filistin halkının yıkımına neden olacakları" mesajının verildiğini anlatan diplomatik kaynaklar, onların da Abbas’a kesinlikle saygı göstereceklerini, hükümet kurulduğunda da Abbas’ın da kendilerine saygı göstermesinin iyi olacağını belirttiklerini kaydettiler. Kaynaklar, Hamas’ın, Türkiye’ye gelme arzusunu, uçağın Ankara’ya inmesinden 24 saat önce Türkiye’nin Şam Büyükelçiliği’ne ilettiğini belirterek, siyasi otoritenin yaptığının, gelmelerine yeşil ışık yakmak olduğunu ifade ettiler. Diplomatik kaynaklar ayrıca, Hamas liderinin, "Filistin’de hukukun üstünlüğünü geçerli kılmak istedikleri" yönündeki açıklamasının çok önemli olduğunu belirttiler. 

Rusya'nın Hamas'tan talebi yok

Rusya Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu özel temsilcisi Aleksandır Kalugin, mart ayı başında gelecek olan Hamas heyetinden bir talepte bulunmayacaklarını söyledi. Kalugin, Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, ''Görüşmelerimiz sırasında hiçbir talep öne sürmeyeceğiz. Filistin-İsrail gündemindeki sorunların çözümü ve Filistin halkının yararına olacak adımları onların kendilerinin atması gerekiyor'' diye konuştu. Hamas heyetinin ziyareti sırasında Ortadoğu Dörtlüsü'nün onayladığı tutumu ortaya koyacaklarını belirten Kalugin, şunları söyledi: ''Biz onlardan kendilerini sadece olumlu konuma geçirmelerini istiyoruz. Biz masaya oturup yumruklarımızı sıkmayacağız. Uluslararası topluluğun kendilerinden ne istediğini onlar da biliyor.''
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48