Ankaralı tüketiciler cezalandırılıyor

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Av. Hakan Tokbaş, Ankaralı tüketicilerin cezalandırıldığını belirtti.

Arşiv 13.03.2010, 01:01 13.03.2010, 01:01
Ankaralı tüketiciler cezalandırılıyor


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

Ankara'da otobüs ücretleri zamlarının yargı kararı ile iptal edilmesi üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan kararları değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Şube Başkanı Av. Hakan Tokbaş “Büyükşehir Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri tüketicileri cezalandırmaya çalışmakla suç işlemektedir” dedi.

Bir tüketici örgütünün açmış olduğu dava sonucu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2003 yılından sonra almış olduğu zam kararları Danıştay tarafından iptal edildiğini hatırlatan Tokbaş, bunun üzerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara ili içerisindeki Belediye otobüsü sayısını yarı yarıya azaltma ve otobüsler arası bilet aktarma hizmetini sonlandırma yoluna gittiğini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, yargı organının verdiği karara tepki olarak otobüs sayılarını azaltarak ve aktarmaları iptal ederek, Ankaralı tüketicileri cezalandırmaya kalkıştığını savunan Hakan Tokbaş, "Dolayısı ile Büyükşehir Belediyesinin esas görevlerinden olan ulaşımı sağlama görevinin ve kamu hizmetlerini eksiksiz yerine getirmek yükümlülüğünün ihmal edilmesi, tüketicinin ulaşım hakkının engellenmesi, ayrıca yargı organının verdiği karara karşı direnilmesi ve işlevsiz hale getirilmesi sebebiyle suç işlenmektedir" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, bir yandan tüketicilerden ve seçmeninden intikam almaya çalışması ve yargı kararını siyasi bir karar gibi göstererek kamuoyunu yanılttığını iddia eden Tobaş, "Diğer yandan da kamu hizmetinin sağlıklı bir şekilde sağlanmamasının sebebinin tüketici örgütleri olduğu iddiası ile tüketici örgütlerini düşman ilan etmeye çalışması, kabul edilebilir bir tavır değildir. Ankara büyükşehir Belediyesi seçmenini ve tüketicinin ulaşımını engellemek yoluyla cezalandırmaktan ve mağduru oynamaktan vazgeçmeli; şehir içi ulaşım görevine kesintisiz devam etmelidir" iddiasında bulundu.

Hakan Tokbaş şunları söyledi: Tüketici örgütlerinin varlığı ve tüketicilerimizi koruyucu faaliyetleri sonucunda bir tüketici örgütünün hukuksal mücadelesiyle gelen yargı kararı sayesinde, Ankara ulaşımının %80 oranında ucuzlaması, Ankaralı tüketicilerimize bayram neşesi tattırmaktadır. Bu ve benzeri kararlar sayesinde tüketicilerimizin etkili bir şekilde korunabilmesi amacıyla, tüketicilerimiz tüketici örgütlerini daha çok sahiplenmeli ve bu tür organizasyonlarda aktif görevler üstlenmelidirler. Tüketiciler Birliği, Ankaralı tüketiciler ve tüketici örgütleri üzerinde psikolojik baskı kurmaya çalışan Ankara Büyükşehir Belediyesinin yanlış tutumlarına karşı tüketicilerin  yanında olmaya devam edecektir.”


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?