banner39

Ankara'nın İran ve Iraklı konukları

İran Dışişleri Bakanı ve Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ankara'da Başbakan R. Tayyip Erdoğan'a ayrı ayrı konuk oldular.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ankara'nın İran ve Iraklı konukları

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adel Abdelmehdi, Ankara ziyaretinin ikinci gününde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile bir araya geldi.

Bir saati aşkın bir sürenin ardından ikili, ortak basın toplantısı düzenledi. Gül, toplantıda yaptığı konuşmada, "Irak'ın içinden geçtiği sıkıntılı durum onları ne kadar üzüyorsa bizide o kadar üzüyor. Irak'ın birlik ve bütünğünün korunması ve bu bütünlük zemininde kaynaklarından yararlanması Türkiye'nin arzusudur. Türkiye Iraklı devlet adamları ile yakın ilişki içindedir. Ayrıca diğer komşu ülkelerle de bu ateşin söndürülmesi için görüşmektedir. Irak ve Türkiye dosttur ve bu dostluğun sürmesi için oradaki ateşin sönmesi gerekiyor" diyerek, bölgedeki istikrar için diplomatik girişimlerinin süreceğini vurguladı.  

Photo

Daha sonra söz alan Abdelmehdi, iki ülke arasındaki tarihi, kültürel, lojistik ve siyasal ilişkilerin önemine dikkat çekerek, "Irak'ta olanların bölgeye ve özellikle Türkiye'ye etkisini biliyoruz. İçinden geçtiğimiz bu zor dönemde Türkiye'den her türlü desteği gördük. Türkiye'nin çıkarı da Irak'ta demokratik sistemin olması ve Irak içinden Türkiye'ye herhangi bir saldırının yapılmaması gerektiriyor. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye'ye herhangi bir saldırının yapılmasını engellemek için çalışacağız. Erdoğan ve Gül'le Irak'taki gelişmeleri detaylı şekilde ele aldık. Irak'taki terörün siyasi ve şiddete dayalı bir yönü vardır... Bu şiddet ve teröre çözüm ararken, Irak'ın komşularının da destek vermesi gerekir. Irak'ta olan bitenler bölgedeki tüm ülkeleri etkilediği için bir an evvel ortak çözüm bulunması gereklidir" dedi. Demokratik ve fedaral bir sistemin ülkede benimsendiğini belirten Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdelmehdi, "ülkede Kerkük dahil bölgesel sınır sorunu var. Bütün konuları herkesi razı edecek şekilde uzlaşı yoluyla çözeceğiz" dedi.

Photo

Kuzey Irak'taki PKK varlığından rahatsızlık duyan Türkiye'nin sınırötesi operasyon yapması ihtimaline nasıl baktığının sorulması üzerine, Abdelmehdi "Irak'ta mevcut anayasa ve uluslararası meşruiyete göre hareket ediyoruz. Bölgede bilindiği üzere PKK'nın yanısıra Halkın Mücahidleri gibi başka örgütler de var. Bu sorunlar tek taraflı uygulamalarla çözülemez. Herkesin işbirliği yapması gerek. Türkiye'ye saldırıyı önlemek için elimizden geleni yapmalıyız. Böyle konuların esnek şekilde ele alınması gerekir" dedi. PKK'ya karşı Irak yönetiminin mücadele edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Abdelmehdi, "Irak'ta Iraklı örgütlere karşı mücadele ediyoruz. Yabancı örgütlere karşı da mücadele etmememiz sözkonusu olamaz" şeklinde cevap verdi.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı, iki gün süren Ankara temaslarında petrol, ticaret, daha fazla sınır kapısı açılması ve PKK'ya karşı etkin mücadele konularını ele aldı.

ERDOĞAN HASSAS KONULARI İLETTİ

Başbakan Erdoğan, görüşmesinde, Manuçehr Mutteki'ye, İran'ın nükleer sorununun, diplomatik yollardan çözümü konusunda umutlu oldukları mesajını iletti.

Erdoğan, Mutteki, görüşmesinde ağırlıklı olarak İran'ın nükleer programına ilişkin sorunun ele alındığı bildirildi. Erdoğan, sorunun diplomatik yollardan, müzakere kanalıyla çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, bu konuda hala yapılacak şeyler olduğuna inandığını, Türkiye olarak diplomatik çözüm için bundan sonra da ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Mutteki'nin de görüşmede, ülkesinin nükleer enerji programının barışçı olduğunu yinelediği belirtildi.

Mutteki'nin, sözkonusu sıkıntının aşılması için ortaya koyduğu çabadan dolayı Türkiye'ye müteşekkir olduğunu dile getirdiği görüşmede, ikili ve ticari ilişkilerin de ele alındığı kaydedildi.

"REFERANDUMU İLERİ TARİHE ALIN"

Başbakan Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adil Abdül Mehdi'ye, Kerkük referandumunun ileri bir tarihe alınması gerektiği mesajını iletti.

Başbakanlık Merkez Bina'da bir saat süren Erdoğan-Mehdi görüşmesinde, Irak'taki son gelişmelerin ele alındığı öğrenildi.

 

Photo

Edinilen bilgiye göre, Erdoğan, Irak'ta iç güvenlik ve istikrarın tesisine büyük önem verdiklerini belirterek, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Bağdat'ta asayişi sağlamaya yönelik planını desteklediklerini ifade etti. Irak'ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiğine vurgu yapan Erdoğan'ın, Kerkük'te anayasanın öngördüğü normalleşme sürecinin henüz yerine gelmediğini, dolayısıyla referandumun ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğini vurguladığı, ifade edildi.

Görüşmede ayrıca, PKK terör örgütünün Irak'taki varlığına karşı ortak mücadele konusunun da ele alındığı belirtildi.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehdi'nin de Erdoğan'a, Kerkük'ün önemli bir mesele olduğunu ve bütün tarafları tatmin edici bir çözüm bulunması için gayret gösterilmesi gerektiğini söylediği öğrenildi.

Terör örgütü PKK'ya karşı da bazı tedbirlerin alındığını ifade eden Mehdi, Irak topraklarında terör örgütünün barınmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Gül-Mutteki ortak basın toplantısı:

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, son dönemlerde İslam dünyası içinde farklı farklı eğilimlerin ortaya çıktığına işaret ederek, "Bütün ülkeler olarak hepimizin bunlara müdahale etmemiz, Müslümanlar arasında herhangi bir sorun varsa, bu sorunları konuşarak, barışçı yollarla çözebilmemiz gerekir" diye konuştu.

Photo

Gül, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bir soru üzerine, bölgede ortaya çıkmış iki ayrı kutbun sözkonusu olmadığını belirtti, ancak kutuplaşma eğilimlerine müdahale edilmemesi ve diyaloğun kurulmaması halinde kutuplaşmaların ortaya çıkacağı uyarısında bulundu.

Bakan Gül, Pakistan'da hafta sonunda düzenlenecek olan, Orta Doğu sorununun ele alınacağı toplantıya İran'ın katılmayacak olmasının hatırlatılması üzerine, bu toplantıyı kesinlikle İran'a karşı bir toplantı olarak asla düşünmediklerinin altını çizerek, "Zaten böyle bir toplantı olursa, o zaman da katılmayız" dedi.

"DİPLOMASİ YOLUYLA ÇÖZÜLMELİ"

İran Dışişleri Bakanı Mutteki de "İran'ın barışçıl nükleer çalışmaları konusunun diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini, diplomasinin yolunun da müzakere olduğunu" söyledi.

Mutteki, BM Güvenlik Konseyi'nin verdiği sürenin yarın dolacağının hatırlatılması üzerine, müzakereler yoluyla bir taraftan İran'ın haklarının sağlandığı, diğer taraftan tüm endişelerin giderildiği geniş çaplı bir formülün elde edilebileceğine inandıklarını ifade etti.

Mutteki, "terör örgütü PKK'nın İran'daki kolu olarak değerlendirilen PEJAK'ın özellikle ABD ve İsrail tarafından Tahran yönetimini istikrarsızlaştırmak için kullanıldığına dair haberlerin" hatırlatılması üzerine de "Bölge dışında bazı ülkeler, bizlere sorun çıkarmak istiyorlar'' diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?