Ankara'nın Mesut Barzani'ye 5 şartı

Türkiye adına Mesut Barzani'yle görüşecek heyet, diyalogun başlaması için Ankara'nın 5 şartını iletecek.

Ankara'nın Mesut Barzani'ye 5 şartı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bağdat'ta Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani ile bir araya gelecek Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik, Ankara'nın K. Irak ile ilişki kurmak için öne sürdüğü şartları iletecek.

AKTÜTÜN terör saldırısının ardından PKK ile mücadelede yeni yöntemler benimseme kararı alan Ankara, Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik'i, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşmelerde bulunmak üzere Irak'a gönderiyor. Özçelik, Bağdat'ta gerçekleşecek görüşmede, Kuzey Irak Yönetimi'nin, PKK ile mücadelede Ankara'ya destek vermesini isteyecek ve ilişkilerin sağlıklı yürüyebilmesi için Ankara'nın 5 talebini iletecek. Özçelik'in, Barzani'nin yaşadığı ve makamının bulunduğu Erbil'de değil de, Irak'ın başkenti Bağdat'ta görüşmesi de ayrı bir mesaj niteliği taşıyor.

BAĞDAT'TA KÜRT ZİRVESİ

MESUT Barzani, dün Erbil'den Bağdat'a geçerek Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüştü. Görüşmede, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi. Özçelik ise görüşmede Barzani'ye 'Türkiye'nin uluslararası haklarından doğan sınır ötesi operasyon düzenlememesi ve Kuzey Irak yönetimi ile iyi ilişkiler sürdürmesi için' Ankara'nın şartlarını iletecek.

Öte yandan Bölgesel Yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani'nin özel sekreteri Hawrami Türkiye ile yakınlaşacaklarına inandığını söyledi. ANKARA star

Barzani'ye iletilecek 5 şart

Star gazetesinin iddiasına göre MURAT Özçelik'in, 'Ankara'nın şartları' olarak ileteceği 5 mesaj şöyle:

1- PKK'nın eylemlerini onaylamadığını belirten Kuzey Irak Yönetimi, hala PKK'yı terör örgütü olarak tanımlamamıştır. Ankara, Kuzey Irak Yönetimi'nden, PKK'yı terör örgütü olarak resmen ilan etmesini beklemektedir.

2- Kuzey Irak, PKK kamplarının bulunduğu bir sığınak durumundadır. Bu kampların ve PKK'nın siyasi bürolarının derhal kapatılması gerekmektedir.

3- PKK operasyonlarını, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye sızarak gerçekleştirmektedir. Lojistik destek olmaksızın örgüt, topraklarınızda barınamaz ve terör eylemleri gerçekleştiremez. PKK'ya yönelik lojistik destek derhal kesilmeli.

4- Sadece Türkiye'nin değil, Interpol'ün aradığı birçok PKK'lı terörist Kuzey Irak'ta barınmaktadır. Üst düzey bu teröristlerin, Türkiye'ye iadesi şarttır.

5- Türkiye, geçen yıldan bu yana ABD ile eşzamanlı istihbarat paylaşımı yapmaktadır. Kuzey Irak Yönetimi'nden de istihbarat paylaşımı beklemekteyiz.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2008, 08:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdi
abdi - 10 yıl Önce

Türkiyenin şu ana kadar verdiği şehit yeter.artık sabrımız kalmadı.AB süreci deyip duruyorlar ne imiş bizi demokrasi zedeleniyormuş,kendi işlerine baksınlar,geri dönüş sayarlarmış varsın saysınlar.(AB)Fakat K.Irakla görüşmenin sakıncası daha sora hep kafalarındaki harita şekillenecek ve daha fazla cesaretlenecekler.Taviz tavizi getirir.Madem onların içleride yönetim boşluğu mevcut,bizde özel eğitimli kişilerle orada operasyon yapıp çıkalım.Çünkü gizli destek AB dir.Gerekirse PKK ile görüşürüm diyen bir komutan atamıştır.biz bunu halk olarak görüyoruz.saygılar.

Mustafa Tayfur
Mustafa Tayfur - 10 yıl Önce

Yıllarır uygulanan politikalar sonucu zaten bir yığın insan hayatını kaybetti. Hala bazı insanlar diktatörlükten medet umuyor yazık...
Abdi mahlaslı sayın yorumcu gaza gelmeyelim lütfen!

SIRADAKİ HABER

banner10