Anketle 'Alevî' provokasyonu!

Kimliği belirsiz kişiler Ankara Büyükşehir amblemini kullanarak vatandaşlara mezhep soruyor!

Anketle 'Alevî' provokasyonu!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Ankara'da bazı kişilerin sahte antetli kâğıtlarla Büyükşehir Belediyesi adına anket yaptıkları ve vatandaşlara provokatif sorular yönelttikleri öğrenildi.

Zaman'ın haberine göre, Provokatörlerin, vatandaşlara "Alevi misiniz, Sünni mi?" gibi mezhepleriyle ilgili sorular sordukları tespit edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, anketi düzenleyenlerle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, bazı art niyetli kişilerin özellikle Mamak bölgesinde Büyükşehir Belediyesi'nin adını kullanarak, ev ev gezip anket yaptıkları, bu kişilerle belediyenin hiçbir ilgisinin bulunmadığı kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi: "Vatandaşlardan gelen ihbarlar ve uyarılar sonucunda, bazı art niyetli kimselerin, ellerinde Büyükşehir Belediyesi'nin sahte antetli kâğıtlarıyla ev ev gezerek anketler yaptığı tespit edilmiştir. Özellikle Mamak bölgesinde gerçekleştiğini tespit ettiğimiz bu sahte anketörlerin, vatandaşa yol, su hizmetleri gibi bazı soruların yanı sıra 'Belediye hizmetlerinden memnun musunuz?', 'Melih Gökçek'in hizmetlerini beğeniyor musunuz?' ve asla Büyükşehir Belediyesi ile başka bir kurum ve kuruluş tarafından sorulmaması gereken, 'Alevi misiniz, Sünni misiniz?' türünden bölücülük içeren sorular sordukları öğrenilmiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve yönetimine, 'bölücülük yapıyormuş' gibi bir izlenim verme amacı taşıyan bu art niyetli kimselerle ilgili belediyemiz, Emniyet yetkililerine ve savcılığa konuyu iletmiştir. Vatandaşlarımızdan ricamız, bu tür sorular sorulduğunda, gelen kişinin kimliklerini sormaları ve derhal belediyemizin Alo 153 numaralı telefonuna ya da polisin 155 numaralı telefonuna durumu bildirmeleridir."

Alevilere yönelik bir başka provokasyon da geçen ay Hatay'ın Samandağı ilçesinde yaşanmıştı. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu'nun Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) gönderilmek üzere "Hatay İli Samandağı İlçesi Alevi halkı kesiminin 2010 tarihindeki ilk altı aylık raporu" başlıklı bir rapor hazırladığı iddia edilmişti. Ancak Kaymakam Kurtbeyoğlu, 'Alevileri fişleme' olarak basına yansıyan belgenin sahte olduğunu, birilerinin, imzasını taklit ederek hazırladığını belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 12:49
banner53
YORUM EKLE

banner39