banner15

Anlayış Anayasa paketini ele alıyor

Anlayış Dergisi Nisan sayısında hükümetin Anayasa değişiklik paketini uzman kişilerle yorumluyor.

Anlayış Anayasa paketini ele alıyor

 
Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Anlayış’ta bu ay Kapak bölümünde Yasin Aktay, Ümit Kardaş, A. Kemal Bersay ve Yavuz Atar AK Parti hükümetinin gündeme getirdiği anayasa değişikliği paketini değerlendiriyor.

Bu çerçevede SöyleşiYORUM’un konuğu olan Doç. Dr. Osman Can, anti-demokratik bir zemin üzerine inşa edilen Türk yargısının hâlâ aynı sistemde faaliyet gösterdiğini belirtip değişiklik gerçekleşirse darbe ruhunun ortadan kalkacağını söylüyor.
Memleket Hâli’nde Yücel Bulut, anayasa değişiklik paketi etrafında yaşanan tartışmaların askerî vesayet rejiminden yana olanları aşikâr hale getirdiğini ve paketin askerî rejim özlemlerine son verebilmek adına önemli bir adım olduğunu ifade ediyor.
YüzleşiYORUM’da Mustafa Özel, Medine Pazarı ilkelerinden hareketle ideal bir üretim, kalkınma ve ticaret modelinin nasıl olması gerektiği ve bu modelin Türkiye’de ne ölçüde gerçekleşebildiği üzerinde duruyor.

anlayis.20100407133051.jpg

Anlayış’ın bu ayki Dosya konusu “Türkiye’de Girişimcilik”. İbrahim Öztürk, Sadık Ünay, Kemal Erdem, Melih Bulu ve Fatma Ünay yazılarıyla girişimciliğin fikirsel temellerinden sistemik yapısına, tarihsel dönüşümünden kadın girişimcilere kadar geniş bir yelpazede Türkiye’de girişimciliği değerlendiriyor.

Türkiye Siyaset’te Yusuf Özkır, Türkiye’de bir silah olarak kullanılan köşe yazarlığını; Ümit Aksoy ise Diyarbakırspor’un futbol maçlarında kendini gösteren toplumsal gerginliği “seküler” nüveler üzerinden açıklamaya çalışan modelleri tartışmaya açıyor.

İslamcılık üzerine geçen ay başlayan söyleşi dizisinin bu ayki konuğu Hamza Türkmen. Türkiye’deki İslami hareketlerin tarihsel seyrine ve bugününe dair değerlendirmelerde bulunan Hamza Türkmen, Türkiye İslamcılığının sağcı, devletçi ve milliyetçi olduğunu söylüyor.

Dünya Siyaset’te Ebru Afat, soykırım söyleminin siyasi bir manevra aracı olarak kullanılmasını; Mesut Özcan, genel seçimin ardından Irak’taki durumu değerlendiriyor. Mete Çubukçu, Batı Şeria’daki yerleşimleri arttıran ve Kudüs’ü kuşatan İsrail’e karşı Filistinlilerin silahlı mücadele yerine ciddi bir sivil intifada yürütmelerinin daha etkili olacağını ifade ediyor. Harun Küçükaladağlı, İslam Konferansı Teşkilatı’nın küresel siyaset içinde artan rolünü; Oral Avcı ise 11 Nisan’da seçime gidecek olan Darfur’da çatışan taraflar arasında gerçekleştirilen barışı analiz ediyor.

Dünya Ekonomi’de Nihat Gümüş, Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik krizi hem ülkenin kendine özgü ekonomik yapısının hem de AB içerisindeki bütünleşme sorununun bir parçası olarak değerlendiriyor.

Toplum bölümünde İhsan Fazlıoğlu, “kendilik” üzerine düşüncelerini aktarırken; Nazife Şişman, Müslüman kadınların ev işi yapıp yapmamalarına indirgenmiş tartışmaların ne geçmişi değerlendirirken ne de bugün insanî/İslamî/ahlakî hayatlar inşa etmeye çalışırken bir anlam ifade etmeyeceğini söylüyor. Toplum bölümünde ayrıca Cumhuriyet’in Dindar Kadınları kitabı üzerine, Fatma Karabıyık Barbarosoğlu ile gerçekleştirilmiş bir söyleşi de yer alıyor.


 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2010, 13:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35