Anlayış bu ay Jüristokrasiyi tartışıyor

Danıştay'ın YÖK'ün katsayı düzenlemesinin yürütmesini durdurması Türkiye'de Jüristokrasi tartışmalarının önünü açtı

Arşiv 10.03.2010, 12:23 10.03.2010, 16:41
Anlayış bu ay Jüristokrasiyi tartışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi’nin askerlerin sivil mahkemelerde yargılanması ile ilgili anayasa değişikliğini iptal etmesi ve HSYK’nın Erzincan’da yürütülmekte olan bir soruşturmaya müdahale edip Erzurum savcılarının yetkilerini kaldırması Türkiye’deki hukuk sisteminin yapısal sorunlarını daha da görünür hale getirdi. 
 
Anlayış, bu ay Kapak bölümünde “Türkiye’de Jüristokrasi” başlığıyla yargı sistemindeki mevcut sorunları mercek altına alıyor. Sezgin Tunç, Ümit Kardaş ve Sacit Kayasu Türkiye’nin artık katlanılamaz hale gelen yargı krizini değerlendiriyor. Bu çerçevede SöyleşiYORUM’un konuğu olan Prof. Dr. Serap Yazıcı, Türkiye’de yargı fonksiyonunun icrasında ortaya çıkan en önemli problemin bu organa izafe edilen vesayetçi rol olduğunu söylüyor; gelinen noktada sistemin vesayetçi müdahaleleri taşıma kapasitesinin kalmadığını, köklü değişikliklere gerek duyulduğunu belirtiyor.
 
Memleket Hâli’nde Yücel Bulut, HSYK’nın bizzat kendisinin “özel yetkiler”le donattığı  savcıların “özel yetkiler”ini oy çokluğuyla iptal etmesinin, Türkiye’de yargı kurumunun ne denli siyasallaştığını ortaya koyduğunu ifade ederken “Erzurum savcıları nasıl bir karar verselerdi “özel yetkiler”ine uygun davranmış olacaklardı?” sorusunu soruyor.

anlayis.20100310122205.jpg
 
YüzleşiYORUM’da Mustafa Özel, İslam ve sol üzerine geçen ay kaleme aldığı yazısındaki tartışmalara “İslam, piyasa ve solculuk” yazısıyla devam ediyor.
 
Türkiye Siyaset’te Ümit Aksoy, Aleviliğin kendini tanımlarken öne sürdüğü argümanlarını; Ramazan Aras, çocukların bir iktidar çatışması ve güç gösterimi alanına dönüşmesini; Ali Balcı, tarihçilerin öne sürdüğü “asker-millet” söylemini tartışıyor.
 
Anlayış’ın bu ayki Dosya konusu “Türkiye’de İşçi Olmak”. Ayşe Hür, Engin Yıldırım, Mutlucan Şahan, Sadık Ünay, Melih Altınok, Sayım Yorgun ve Şuayp Çalış yazılarıyla tarihten bugüne Türkiye’de işçi olmanın yapısal sorunlarını gözler önüne seriyor.
 
SöyleşiYORUM’un diğer konuğu olan Cevat Özkaya ise Türkiye bağlamında bir düşünce akımı olarak İslamcılığın ne ifade ettiği, İslami hareketlerin gelişme serüveni ve bugünkü durumu hakkında önemli saptamalarda bulunuyor.
 
Dünya Siyaset’te Ebru Afat, ABD-İsrail-İran üçgeninde cereyan eden nükleer restleşme; İbrahim Tığlı ise devletlerarası nüfuz mücadelesinin gölgesinde gerçekleşen Afrika’daki askerî darbeler üzerine değerlendirmelerde bulunuyor. Ayrıca bu bölümde, Ortadoğu’nun Aynası Lübnan kitabının yazarı Z. Tuba Kor ile kitabı ve Lübnan hakkında yapılmış bir söyleşi de yer alıyor.
 
Türkiye Ekonomi’de İbrahim Öztürk, TÜSİAD’ın son dönemde söylemlerinde görülen olumlu değişimi değerlendirirken, Dünya Ekonomi’de Nihat Gümüş, küresel krizin ulus-devletlerin yapısına etkilerine değiniyor.
 
Toplum bölümünde İhsan Fazlıoğlu, bir milletin varlık duyuşu olarak siyasetin nasıl ele alınması gerektiği üzerinde duruyor. Nazife Şişman, televizyonda kurgulanan dünya ile gerçek dünyanın ilişkisini ele alıyor. AKDER Genel Sekreteri Neslihan Akbulut, kendisiyle yapılan söyleşide 28 Şubat’ın son tortusu başörtüsü yasağının dimdik ayakta durduğunu hatırlatıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?