banner39

Annan, Bush hükümetini hedef aldı

ABD sert dille eleştiren Annan, 'İklimsel değişimleri inkar etmek çağdışılıktır' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Annan, Bush hükümetini hedef aldı
BM Genel Sekreteri Kofi Annan, başta ABD olmak üzere bazı ülkelerin küresel ısınma karşısındaki duyarsızlığını sert dille eleştirerek, “İklimsel değişimleri inkar etmek çağdışılıktır”dedi.
Birleşmiş Milletler’in Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen Çevre Konferansı’nda bir konuşma yapan Genel Sekreter Kofi Annan, küresel ısınmanın terör, nükleer silahlara denk bir tehdit olduğunun altını çizdi. Annan, küresel ısınmayı inkar edenler için “Savları, desteksiz ve çağdışı. Küresel ısınma uluslararası barış ve refahı tehdit ediyor ama bazıları bunun farkında değil” diye konuştu. Annan, Afrika ülkelerinin temiz içme suyu, yenilenebilir enerjiler ve ormancılık konusunda gelişmesi için BM’nin finansal ve bilimsel destek vereceğini de ifade etti.

BM Genel Sekreterliği’ni Aralık ayında devredecek olan Annan, görevinin son günlerinde küresel ısınmayla ilgili eleştirilerini artırdı. Annan konuşmasında “Yağmur rejimindeki değişiklikler, su rezervlerinin tükenmesi, siyasi gerilimleri artıracak, kitlesel göçlere ve kıtlığa neden olacak” dedi.

‘KÜRESEL ISINMA BİLİM-KURGU DEĞİL, GERÇEK’
Küresel ısınmaya karşı uluslararası anlaşmalara imza atmayan devletleri de eleştiren Annan, “Kimse bana maliyetten söz etmesin, şimdi önlem almak iş işten geçtikten sonra çabalamaktan daha ucuza mal olur, gelecekte bizi ne gibi felaketlerin beklediğinin işaretleri şimdiden geldi. Ancak uluslararası camianın duyarsızlığı sürüyor” diye konuştu.

BM Çevre Konferansı'nda, 2012'de süresi dolan Kyoto'dan sonra yapılması gerekenler tartışıldı.

Annan, konuşmasında Bush hükümetinin küresel ısınmanın bilimsel olarak kanıtlanamadığı tezine karşılık, “Küresel ısınma bilim-kurgu değil, bilimin ta kendisidir, bundan şüphe edenler liderlik etmekten kaçınıyor” dedi.

Dünyanın önde gelen ekonomistlerinden İngiliz bilim insanı Sir Nicholas Stern, gelecekte küresel ısınmanın yaratacağı felaketlerin dünya ekonomisinin yüzde 20’sine tekabül eden bir maliyet çıkaracağını öngörmüştü.


ANNAN ARTIK KONUŞACAK
Uluslararası haber ajansları BM Genel Sekreteri Annan’ın küresel ısınmanın inkarı ile ilgili dile getirdiği eleştirinin tonunu sert buldu. Annan’ın sözlerinin özellikle küresel ısınmayı inkar eden ve BM’nin Kyoto Protokolü’ne imza atmayan Beyaz Saray’ı hedef aldığı belirtiliyor. Bush hükümeti, ekonomik gerekçeleri öne sürerek, daha önce eski Başkan Yardımcısı Al Gore’un imza attığı Kyoto Protokolü’nden çıkmıştı.

 
Kaynak: NTV


banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?