banner15

Annan esirler için arabulucu

Hem İsrail hem de Hizbullah, Kofi Annan'ın arabuluculuk önerisini kabul etti.

Annan esirler için arabulucu

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, hem İsrail hem de Hizbullah'ın, rehin alınan iki İsrailli askerin durumu konusunda arabuluculuk yapmasını kabul ettiğini açıkladı. Askerlerin kaçırılması, İsrail'in Lübnan'ın güneyini bombalamasıyla sonuçlanmış, çatışmalar bir ay sürmüştü.

Kofi Annan, bu açıklamayı Orta Doğu gezisi kapsamında ziyaret ettiği Suudi Arabistan'da yaptı. Özel bir arabulucu atayacağını belirten Annan, mahkum değiş tokuşu üzerine ne tür öneriler getirildiğini açıklamadı. Annan bu konuda özel bir arabulucu atayacak ancak bu kişinin kimliği ve yürüttüğü müzakerelerin içeriğinin gizli tutulması düşünülüyor.

BBC Orta Doğu uzmanı Roger Hardy'nin aktardığına göre olası arabulucular arasında Amerikalı insan hakları savunucusu Jesse Jackson ile hiçbir açıklama yapmadan geçen Cuma Beyrut'a giden Alman istihbarat servisi başkanının adı geçiyor.

Almanlar, bundan ik yıl önce İsrail ile Hizbullah arasındaki mahkum değiş tokuşu pazarlıklarında bulunmuşlardı. Annan, Filistin militanların Haziran ayında kaçırdığı bir diğer İsrailli asker Gilad Şalit'in durumu konusuna ise açıklık getirmedi.

İsrail askerlerinin koşulsuz serbest bırakılması talebini yineleyerek BM'nin süreçte arabulucu olmaktan çok yardımcı rol üstlenmeceğini bildirdi. İsrail'in kamuoyu karşısında Hizbullah ile müzakereye girildiği izlenimi yaratmak istemediği anlaşılıyor.

Annan'ın Katar temasları

Kofi Annan, daha önce Katar'da temaslarda bulundu. Bu temaslar sırasında Katar, Lübnan'daki barış gücüne asker göndereceğini açıkladı. Katar, Lübnan'da Birleşmiş Milletler öncülüğünde konuşlandırılacak uluslararası barış gücüne 200-300 asker vereceğini duyurdu.

Katar, böylece bu güce katkıda bulunacağını açıklayan ilk Arap ülkesi oldu. Dışişleri Bakanı Şeyh Hamid bin Kasım el-Sani, bu kararlarının, Hizbullah ve İsrail birlikleri arasında 34 gün süren çatışmalardan sonra sağlanan ateşkese verdikleri desteği ifade ettiğini söyledi. Katar askerlerinin Lübnan'a ne zaman gideceği henüz bilinmiyor.

Halen Lübnan'da görevli Birleşmiş Milletler geçici barış gücünde (UNIFIL) iki bin asker bulunuyor. Bu güçteki asker sayısının 15 bine çıkarılması hedefleniyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin sonraki durakları Mısır ve Türkiye olacak. Türkiye'de de parlamento, bugün Lübnan'a asker gönderme kararını görüşecek.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48