banner39

Annan: İran'a askeri saldırı felaket olur

İran'ın nükleer çalışmaları meselesinin sadece diyalogla çözülebileceğini savunan BM eski Genel Sekreteri Annan, İran'a karşı askeri bir eylem düzenlenmesinin 'bir felaket' olacağı uyarısında bulundu.

Arşiv 20.03.2008, 22:59 20.03.2008, 22:59
Annan: İran'a askeri saldırı felaket olur

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri Kofi Annan, nükleer çalışmaları sebebiyle İran'a karşı askeri bir eylemin bir felaket olacağı uyarısında bulunarak meselenin sadece diyalogla çözülebileceğini söyledi.

New York'ta Birleşmiş Milletler'de görevli gazetecilere konuşan Annan, "İran'a bir başka askeri eylem yapamayız. Buna eminim. Böyle bir eylemi kimsenin düşünmediğini umut ediyorum. Aksi halde gerçek bir felaket olur." dedi.

Annan, Tahran'ın barışçı amaçlarla uranyum zenginleştirilmesinde teknik uzmanlık kazanmasının nükleer silah üretimi için küçük bir adım olacağını savundu.

Çalışmaların tamamen barışçı olduğu konusunda dünyaya güvence verme sorumluluğunun ABD'nin değil İran'a ait olması gerektiğini söyleyen Annan, "İranlıların kendilerine söyledim. 'Eğer gerçekten saklayacak bir şeyiniz yoksa, bir bomba yapmıyorsanız ve niyetleriniz barışçı ise kapılarınızı açın, denetçilere izin verin, istedikleri yerlere baksınlar.' önerisinde bulundum." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?