banner15

Annan: Silahsızlandırma yok

Annan, BM Barış Gücü’nün Hizbullah’ın silahsızlandırılmasında görev almayacağını söyledi.

Annan: Silahsızlandırma yok

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Lübnan'da konuşlanacak olan BM Geçici Görev Gücü'nün (UNIFIL) Hizbullah'ı silahsızlandırma görevi bulunmadığını belirtti. Recep Tayip Erdoğan'la görüşen BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise Türkiye'nin Barış Gücü'ne yaklaşık 'bin' askerle katılacağını açıkladı. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin göndereceği gücün ayrıntılarının Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın yapacağı görüşmelerin yanısıra New York'a gönderilecek bir heyetin temaslarından sonra kesinleşeceğini söyledi.

Erdoğan, "Türk halkı niye tepkili" sorusuna ise, BM'nin 1701 sayılı kararının geç çıkmasına atıf yaparak, "Hükümet olarak bilgilendirmede eksikliklerimiz olabilir" cevabını verdi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la  Başbakan Erdoğan'ın Başbakanlık Merkez binada yaklaşık bir saat süren görüşmelerinde Lübnan, Kıbrıs ve İran konuları ele alındı. Başbakan Erdoğan, tezkerenin TBMM'de kabul edildiğini belirterek, bundan sonraki süreç hakkında Annan'a bilgi verdi. Görüşmede, Türkiye'den gidecek askeri gücün bölgedeki barışın korunmasının yanında Lübnan'ın imarı ve insani yardım konusunda katkıda bulunması üzerinde duruldu.

Ateşkes kararı gecikti

Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, son dönemde Ortadoğu ve Lübnan'da yaşananların endişe yarattığını, Türkiye'nin bu süreçte BM Genel Sekreteri dahil, taraf tüm ülkelerin liderleriyle barışın sağlanması için temas kurduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, "Neticede bir aylık gecikmeyle de olsa 1071 sayılı karar ile Lübnan'da kalıcı barışın temeli atıldı. Bundan sonra barış ve istikrarın kalıcı hale getirilmesi önem kazanmıştır. Türkiye olarak tarihi sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. Onun icin Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora ve Annan'ın taleplerini göz önünde bulundurarak Lübnan'da görev yapan barış gücüne katkı yapma kararı aldık" dedi. Annan'la yaptıkları görüşmede Türkiye'nin göndereceği askeri birliğin ve üstleneceği görevin ayrıntılarını ele aldıklarını söyleyen Erdoğan, "Bundan sonra New York'a göndereceğimiz heyetlerle, oradaki çalışmalarla, bu daha da netleşecek. Lübnan'da yaşamın normale dönmesi için insanı katkılar önemlidir. Lübnan'ın gerek egemenliğinin tesisi, gerek ekonominin toparlanması için uygulanan abluka bir an önce kaldırılmalıdır." diye konuştu.

Silahsızlandırma görevi yok

BM Genel Sekreteri Annan ise  TBMM'nin asker gönderme tezkeresini kabul etmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtirken, Türk halkının hassasiyet gösterdiği "Türk askeri çatışmaya girecek mi" sorusuna da açıklık getirdi. Annan, "Buradaki kuvvetler Hizbullah'ı silahsızlandırmak için orada değiller. Lübnan ordusunun ve hükümetini güçlendirmek için oradalar." diye konuştu. Lübnan ordusu ve hükümetinin güçlendirilmesi için BM Barış Gücü'yle 15 bin askerin bölgeye gönderileceğini söyleyen Annan, "Bunun için 15 bin kişilik kuvvet Güney Lübnan'da konuşlandırılacak. 5 bin askeri kuvvet bölgeye geldiklerinde, bunlar Lübnan ordusu ile birleştiğinde, İsrail'in bölgeden çekilmesi konusunda anlaştık" dedi. Türkiye'nin bölgesel bir oyuncu olduğunun altını çizen ve önemine vurgu yapan Annan, duydukları memnuniyeti ifade etti. Annan, Erdoğan'a bu süreçte gösterdiği liderlik için teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48