banner39

Annan'dan halefi Ki-Moon'a mesaj

Annan, BM'nin insan hakları ve güvenlik hedefleriyle ilgili olarak daha yapacak çok şeyinin olduğunu söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Annan'dan halefi Ki-Moon'a mesaj

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 24 Ekim BM Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, dünya liderlerini halefi Ban Ki-Moon ile birlikte çalışmaya ve BM'yi daha etkili ve güçlü kılmaya davet etti. Kofi Annan, on yıllık genel sekreterlik görevi boyunca BM'nin önemli başarılara imza attığını belirterek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bütün bunlara rağmen daha yapılacak çok şeyin olduğunu kaydeden Annan, dünyada zenginle fakir arasındaki mesafenin giderek arttığını, hala dünyada pek çok insanın açlık ve fakirlikle karşı karşıya olduğunu, zulüm ve baskı gördüğünü, terörizm sorununun devam ettiğini ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi için acil çaba sarf edilmesi gerektiğini bildirdi.

Annan, insanların günümüzün en önemli tehditlerinin ne olduğu konusunda anlaşamadığını dile getirerek, küçük bir adada yaşayan insanların küresel ısınmayı en ciddi tehdit olarak görürken New York, Mumbai ya da İstanbul gibi terör saldırılarına maruz kalmış şehirlerde yaşayan insanların terörle mücadelenin atılması gereken en acil adım olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Annan, "Gerçek şu ki bunların hepsi küresel tehdit ve hepimiz bunların hepsiyle ilgili olarak endişelenmeliyiz, yoksa bu tehditlerin biriyle bile baş edemeyiz" ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?