banner15

Annan'dan Irak uyarısı

BM Genel Sekreteri Annan, Irak'ın "tam anlamıyla bir iç savaş" tehlikesi içinde olduğunu söyledi.

Annan'dan Irak uyarısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak'ın "tam anlamıyla bir iç savaş"ın içine düşme tehlikesi içinde olduğu uyarısında bulundu. Annan, Iraklı liderleri ve uluslararası toplumu, Irak'ı bu durumdan çıkarmak için derhal önlem almaya çağırdı.

Kofi Annan bu uyarıları New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da hazır bulunduğu bir toplantıdaki konuşmasında yaptı. Irak'ta gün içinde meydana gelen bombalı saldırılar ve benzeri şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısı 50'yi geçiyor.

Ramadi'de bir intihar eylemcisinin polis okuluna kaydolmak üzere bekleyen kalabalığın içine dalıp üzerindeki patlayıcıları ateşlemesi sonucu en az 13 kişi öldü. Kuzeyde Şii nüfusun yoğun olduğu Telafer kentinin işlek çarşısında hava kararmadan az önce bir intihar bombacısının düzenlediği saldırıda en az 20 kişi hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanlığı, Irak'ın başkenti Bağdat'ın çeşitli yerlerinde işkence ve başlarında kurşun izleri bulunan 14 ceset bulunduğunu duyurdu. Bağdat'ın kuzeydoğusunda yola konan bir bomba 3 Iraklı askerin ölümüne neden oldu. Bakuba'da evlerini terketmeleri istenen bir Şii ailenin dört ferdi vurularak öldürüldü. Yine Bakuba'nın batısında iki Şii öldürüldü.

Direnişin kalesi kabul edilen Sünni üçgeni içinde yer alan Ramadi'den aşiret liderleri ve din adamları geçen hafta toplanarak her gün yaşanan şiddet olaylarının nasıl önüne geçeceklerini görüştü.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48