Annan'dan İran'a: Holocost'u tanıyın

BM Genel Sekreteri Annan, Ahmedinejat ile yaptığı toplantıda "Holocost'u tanıyın" dedi.

Annan'dan İran'a: Holocost'u tanıyın

Abdülmetin Yıldız / Dünya Bülteni

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan İran Hükümeti’nden Holocost’u (sözde Yahudi soykırımı) gerçek bir vakıa olarak tanımasını istedi ve Tahran’da Holocost hakkında devam eden karikatür sergisine yönelik endişelerini dile getirdi.

Annan, İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’la gerçekleştirdiği buluşmada “İfade hürriyeti hakkı hassasiyetlere uygun olmalı” diyerek Holocost’un inkar edilmesi imkansız tarihi bir gerçek olduğuna işaret etti.

 

Annan, Ahmedinecad’la gerçekleştirdiği buluşmasının ardından basın toplantısında “Holocost tarihi bir gerçektir, 2.Dünya savaşı tarihini çocuklarımıza öğretmeliyiz ve bize zarar verebilecek bu tarz kelimeler karşısında dikkatli olmalıyız” dedi.

 

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Doğu Avrupa’daki birçok toplama kampını ziyaret ettiğini söyleyerek, Holocost hakkında söylenenlerin açık bir şekilde abartıldığına işaret etti.

 

Agence France-Presse’in Hamid Rıza Asefi’den naklettiğine göre “İfade ve düşünce hürriyeti çerçevesindeki bu karikatür sergisini yapmaya İran’ın tam olarak hakkı vardır. Annan, bu konudaki görüşünü ortaya koydu, aynı şekilde bizde görüşümüzü ortaya koyduk.” dedi.

Halen devam etmekte olan Tahran'daki karikatür sergisi ile ilgili daha önce de sitemizde yayınlanan haberi buradan okuyabilirsiniz.

 http://www.dunyabulteni.net/haber_detay.php?haber_id=4361&Grup=MANŞET1

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39