banner39

Anna'nın tamamlayamadığı son yazısı

Öldürülen Rus gazeteci Anna'nın son yazısı çalıştığı Novaya Gazeta'da dün yayımlandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Anna'nın tamamlayamadığı son yazısı

Rus gazeteci Anna Politkovskaya’nın öldürülmeden önce Svoboda radyosunda dile getirdiği Çeçenya’da işkence ile ilgili elde ettiği son materyaller, çalıştığı Novaya Gazeta’da dün yayımlandı.

Politkovskaya'nın öldürülmesinin gerekçelerinden biri olabileceği öne sürülen belgelerde, işkence gören insanların mektupları ve işkenceciler tarafından çekildiği sanılan video görüntüleri yer alıyor.

Anna Politkovskaya'nın işte yarıda kalmış yazısı:SENİ TERÖRİST İLAN EDİYORUZ
Kuzey Kafkasya'da işkencelerin antiterör politikasıÖnümde her gün, onlarca dosya. Bunlar bizde 'terörizm' suçu ile oturan veya halen soruşturma altında olan insanların adli dava dosyalarının fotokopileri. 'Terörizm' kelimesi burada neden tırnak içinde? Çünkü bu insanların çoğunluğu tayin edilmiş teröristler. Ve bu 'terörist olarak tayin etme' uygulaması 2006 yılına kadar sadece gerçek antiterör mücadelesini yerinden etmedi, o kendi kendine intikam almak isteyenleri, potansiyel teröristleri yeniden üretmeye başladı. Savcılık ve mahkemeler kanun ve suçluların cezalandırılması için değil de politik emir ve Kremlin tarafından kabul edilen antiterör hesabı için çalıştığında adli davalar kabaracaktır.

'Samimi itiraflar organizasyon' silsilesi Kuzey Kafkasya'da 'terörizmle mücadele' konusunda mükemmel bir şekilde iyi deliller temin ediyor.

İşte hükümlü bir grup genç Çeçen'in annesinin bana yazdıkları:

'… Aslında bu ıslah evleri Çeçen mahkumlar için bir toplama kampına dönüştü. Milliyetlerinden dolayı farklı muameleye maruz kalıyorlar. Tek kişilik hücrelerden ve ceza koğuşlarından çıkarılmıyorlar. Çoğunluğu veya hemen hepsi, düzmece 'dava' ile mahkum edildi, hiçbir delil esas alınmadan. Ağır şartlarda, insanlığa yakışmayan küçük düşürmelere maruz bırakılarak onların herkese karşı nefret duymaları sağlanıyor. Bunlar bize bozulmuş kaderler ve bozulmuş düşüncelerle dönen tam bir ordu…'.

 

Samimi olarak, ben onların nefretinden korkuyorum. Korkuyorum, çünkü o kıyıdan taşacak. Er veya geç. Ve sadece onlara işkence eden sorgu hakimleri değil herkes tehlikede olacak. 'Terörist olarak tayin edilenler' meselesi- 'Kuzey Kafkasya'da antiterör operasyonu' bölgesinde neler meydana geldiği konusunda alın alına çarpışan iki ayrı ideolojik yaklaşımın bulunduğu bir alan: Biz kanunsuzlukla kanun ile mi mücadele ediyoruz? Veya biz 'bizim' kanunsuzluğumuz ile 'onları' pataklıyor muyuz?

 

Bu iki yaklaşım şu anda ve geleceğe kıvılcım temin ederek çarpışıyor. Bu 'terörist tayini' bunu kabul etmeyecek kişilerin sayısının artması sonucunu ortaya çıkarıyor.

 

Geçenlerde Ukrayna, Ağustos ayının başında mülteci olarak yaşadığı Kırım'da belgelerinin kontrolü esnasında gözaltına alınan Çeçen Beslan Gadayev'i Rusya'ya isteği üzerine verdi. 29 Ağustos'ta yazdığı mektubundan satırlar:

"… Ukrayna'dan Caharkale'ye sınır dışı edildikten sonra beni hemen ofise götürdüler ve bana Salihov ailesinden Anzor ve tır şoförü Rus arkadaşını öldürüp öldürmediğimi sordular. Ben kimseyi öldürmediğime, ne Çeçen ne Rus kimsenin kanının akıtmadığıma yemin ettim. İlk önce sağ gözümün çevresine iki kez yumrukla vurdular. Ben bu darbelerden kendime gelinceye kadar onlar beni kıskıvrak bağladılar, ellerimi önden kelepçelediler, ayaklarımın arasına ellerim kelepçeli olsa da ellerimi oynatamamam için yandan boru geçirdiler. Daha sonra beni aldılar ve yüksekliği yaklaşık bir metre olan iki komedinin yanına astılar.

 

Beni astıkları gibi onlar ellerimin küçük parmaklarına tel takmaya başladılar. İki saniye sonra bana elektrik vermeye ve aynı zamanda lastik coplarla nereme olursa olsun vurmaya başladılar. Ağrıya dayanamadan Hakkı Teala'nın ismini söyleyerek bağırmaya, buna son vermeleri için yalvarmaya başladım. Buna cevap olarak, duymamam ve duyulmamam için başıma siyah poşet geçirdiler.

 

Bunun ne kadar devam ettiğini hatırlamıyorum, ama acıdan bilincimi kaybetmeye başladım. Kendimden geçtiğimi gördüklerinden poşeti başımdan çıkardılar ve konuşup konuşmayacağımı sordular. Onlara ne konuşacağımı bilmesem de konuşacağım dedim. Ben böyle cevap verdim, çünkü kısa bir süreliğine de olsa işkenceden kurtulmak istedim.

Daha sonra beni astıkları yerden indirdiler, boruyu çektiler ve beni yere fırlattılar. 'Konuş' dediler. Buna cevaben ben, onlara söyleyecek bir şeyim olmadığını söyledim. Benim sözlerime, beni astıkları boruyla yine sağ gözümün çevresine vurarak karşılık verdiler. Bu darbe üzerine yana düştüm ve bilinçsiz halimle beni nereye gelirse gelsin, nasıl dövdüklerini hissettim.. Beni yeniden astılar ve aynı şeyi tekrarladılar. Bunun ne kadar devam ettiğini hatırlamıyorum, üzerime yeniden yeniden su döktüler.

 

Ertesi gün beni yıkadılar, yüzüme vücuduma bir şeyler sürdüler. Yaklaşık öğle saatlerinde sivil giyimli amirlik çalışanı geldi ve bana gazetecilerin geldiğini, üç cinayet ve soygun suçunu üzerime almamı, buna razı olmamam halinde aynı şeyleri tekrarlama ve belden aşağı istihza ile tehdit etti. Ben kabul ettim. Ben gazetecilere röportaj verdikten sonra onlar aynı tehditlerle onların darbeleri sonucunda almış olduğum tüm darbe izlerini güya kaçma girişimim esnasında aldığım yönünde ifade vermeye zorlandım..."

 

Beslan Gadayev'in avukatlığını yapan Zaur Zakriyev, 'Memorial' İnsan Hakları Merkezi çalışanına, Groznenski Emniyet Müdürlüğü'nde müvekkiline fiziki ve psikolojik işkence edildiğini açıkladı. Avukatın açıklamasına göre, müvekkili açıkça 2004 yılında güvenlik organları çalışanlarına soygun saldırısı gerçekleştirdiğini itiraf etti. Ancak Groznenski Emniyet çalışanları ondan Groznenski bölgesinin Starıye Atagi köyünde işlemediği suçları kabul etmesi için de ifade vermeye zorladı.

 

Avukatın ifadesine göre, müvekkiline uygulanan acımasız işkencenin izleri bedeninde görülüyor. Şu anda Beslan Gadayev'in (Rusya Federasyonu Ceza Kanunun 209. maddesi- eşkıyalık ile suçlanıyor) bulunduğu Caharkale 1. hapishanesinin tıp bölümünde, içinde çok sayıda yara, bere şeklinde vücutta yara, sıyrık, kırık kaburga kemiği ve aynı zamanda iç organları şikayetlerinin yer aldığı bir tıbbi muayene raporu hazırlandı.

 

Anna PolitkovskayaBurada Politkovskaya'nın yazısının kesildiği, metin dışında kalan bölümlerin de gazetenin yazıişleri tarafından ortaya çıkarılmaya çalışıldığı belirtildi. Anna Politkovskaya'nın ele geçirdiği son video kayıtlarından birinde ise iki gencin işkence görüntüleri yer alıyor. (http://2006.novayagazeta.ru/nomer/2006/78n/n78n-s01.shtml) Kaçırılanlardan biri arabada oturuyor, kan kaybediyor. Kurbanın kulağının çevresinde dimdik duran bir bıçak görülüyor. Diğeri büyük ihtimalle arabadan asfaltın üzerine atılmış. İşkencecilerin kendileri görülmüyor sadece Çeçence konuştukları duyuluyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?