banner39

Anne sütü zekaya fayda sağlıyor

Prof. Dr. Şükrü Arslan, anne sütünün bebeğin zeka gelişimine büyük etkisi olduğunu belirtti.

Arşiv 10.06.2010, 20:19 10.06.2010, 20:19
Anne sütü zekaya fayda sağlıyor


Anne sütünün bebekteki zeka puanını yükselttiği, dahi çocukların 1-2 yaş arasında anne sütü alan bebekler içinden çıktığı bildirildi.

Samsun Kadın Doğum ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Şükrü Arslan, anne sütünün bebeğin zeka gelişimine büyük etkisi olduğunu söyledi.

Bir yaşını doldurmuş bebeklerin anne sütüne çok fazla ihtiyaçları olmadığını belirten ve "çünkü ek gıdaya başlanmıştır" diyen Prof. Dr. Arslan, 1-2 yaş arasındaki bebeklerin anne sütüne devam etmelerinin iki yönden faydalı olduğunu anlattı.

Prof. Dr. Arslan "Birincisi; anne ile bebek arasındaki duygusal ilişki devam eder, ikincisi; bebeklerin zeka puanı yükselir" dedi.

Prof. Dr. Şükrü Arslan dahilik-anne sütü ilişkisi konusunda da şunları söyledi:"Bir yaş ile 2 yaş arasında anne sütü alan bebekler içinden dahi dediğimiz çocuklar çıkmıştır, oysa bir yaşından sonra anne sütü almayan, inek sütü ya da hazır mamalarla beslenen çocuklar içinden zeka puanı 130-140’ın üzerinde olan dahi çocuklar çıkmamıştır.’’

Anne Sütüne Rağmen Bebek Zayıfsa
Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesinin büyük önem taşıdığını belirten Prof.Dr. Arslan, anne sütü almasına rağmen istenilen kiloya ulaşamayan bebekte, mamaya başlamak yerine enfeksiyonlardan şüphelenilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Arslan şöyle dedi:"Anne sütü almasına rağmen bebeğin kilosu yetersizse, kilo almasıyla ilgili sorunlar varsa mutlaka bir çocuk uzmanına görünmelidir. Bizim idrar yolu enfeksiyonu dediğimiz ya da orta kulak iltihabı dediğimiz, ya da başka bir enfeksiyon olabilir. Çocuk kendi hastalığına bu enerjiyi harcadığı için, emdiği sütü büyüme olarak kullanmayabilir. Dolayısıyla bebeğin durumuna bakılır, tahlilleri yapılır. Böyle bir hastalık varsa ortaya konur, bu hastalıklar tedavi edilir. Tedavi edildikten sonra da anne sütünden almış olduğu enerjiyi büyüme olarak kullanır.’’

Annenin kendi sütünün bebeğe herhangi bir zarar vermediğini vurgulayan Prof. Dr. Şükrü Arslan anne sütünün dışında bir besin aramanın doğru olmadığını belirtti.

Bebek mamaları, inek veya keçi sütünün, doğumda annenin kaybedildiği, annenin süt veremeyecek kadar hasta olduğu ya da bazı ilaçları kullanmak zorunda kaldığı durumlarda kullanılabileceğini ifade eden Prof. Dr. Arslan, ’’Anne sütü varsa, bebeğin boyu büyümüyor, kilo almıyor diye hazır mamalara geçmek ya da inek sütüne geçmek doğru değildir’’ dedi. Prof. Dr. Şükrü Arslan, annelerin kendi kendilerine ’’sütüm yetmiyor, yaramıyor’’ gibi endişeye kapılmamaları gerektiğini de söyledi.

Kaynak: AA


 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?