Annelik Sanatı

Anneler için hazırlanan "Annelik Sanatı" isimli kitap, adeta annelik duygusunu yaşatıyor.

Annelik Sanatı


Psk. Hayriye Öztuğrul / Dünya Bülteni

Annelik Sanatı, ismi gibi anneliği sanatsal yönleriyle anlatan bir kitap, anneler ve anne adaylarının en büyük klavuzu konumunda. Didaktik bilgilerin ötesinde annelik duygularını yaşatarak doğru ebeveyn tutumlarının öğrenilmesini sağlıyor.

Kitaba göre önemli olan sağduyu bir şekilde çocuğu gözlemlemek ve ihtiyaçlarına göre ona tepki vermek en sağlıklısı.

Ayrıca kitapta manevi değerlerin, doğru davranışların öğretilmesi konusu şöyle özetleniyor:
“Çocuğun ahlaki eğitiminde, önlenemeyen ve çocuğun gördüğü bir ahlaksızlık ( örneğin; küfür, agresif hareketler) karşısında onu kaçırmak, olayı gizlemek, ona nasihat etmek yerine kendi hissettiklerinizi dile getiriniz. Bu olayın size yaşattığı duygular ve düşünceler nedir ki, ondan uzaklaşmak istiyorsunuz. Yahut bu tür davranışlarda bulunmuyorsunuz. Bu anlamasının ve öğrenmesinin en güzel şeklidir.

1.adım: Kötü davranışların, ahlaksızlığın üstünü örtmediniz, gizlemediniz.
2.adım: Neler hissettiğinizi ve onun ne hissederek bu kötü davranışı yaptığını söylediniz.
3.adım: Bu durumun neden kaynaklanabileceğini ( anne eğitimi eksikliğinden, cahillikten) söylediniz.”

Kitapta üzerinde durulan diğer önemli konu; annelik aşkıdır. Annelik aşkı hemen hemen ilahi aşk kadar ululaştırılmıştır. Ama ilahi aşk, tam saf ve ileriyi sezer olduğu halde, anne sevgisinde insan duygularında bulunan bütün zaaflar vardır.

Tükenmeyen bencilliğin, izzeti nefsin ve kendi kendimize hayran olmanın az veya çok büyük bir parçası insan sevgisine sokuluverir. Korunmanın yolu ise uyanık olmaktan geçiyor. Bir düşünürün tavsiyesine kulak verilmeli: ‘Çocuklarınızda hoşunuza giden şeyi, onlara faydalı olan şeye tercih etmeyiniz.’

Kitabın çocuk yetiştirme yaklaşımı öz olarak şöyledir:

Hayat vermek, "Yaratan vasıtasıyla bir insan yaratığına sahip olmak, "yalnız dünyaya bir çocuk getirmek değildir. Bu kelimeyi en geniş anlamında ele alarak, bu çocuğu yetiştirmektir, eğitmektir. Ondan sağlam, gürbüz, uzun bir hayat vazifesini yerine getirecek güçte bir varlık meydana getirmek için onu fiziki bakımdan yetiştirmektir. Yanlışı ortadan kaldıran ve davranışı, hal ve hareketi akla, sağduyuya tabi kılan bütün aydınlık ışıklarla zekasını doldurarak onu hakikat içinde yetiştirmektir.

Annelik Sanatı
Denge yayınları
Paul Conloer
Çeviren: Recep Kibar


 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 01:24
banner53
YORUM EKLE

banner39