banner15

Antarktika'da gizli yeraltı nehirleri

Milyonlarca yıldır tamamen buzlarla kaplı olan göllerde eşsiz canlı türlerinin bulunduğu tahmin ediliyor.

Antarktika'da gizli yeraltı nehirleri
İngiltere'de bilimadamları Anarktika'da buz kütlelerinin kilometrelerce altında bulunan göllerin birbirlerine nehirlerle bağlı olduğunu söylüyor. Milyonlarca yıldır tamamen buzlarla kaplı olan göllerde eşsiz canlı türlerinin bulunduğu tahmin ediliyor.

Araştırmalarının sonuçlarını Nature dergisinde yayımlayan İngiliz bilimadamları, bu gelişmeden sonra sondaj yapılarak bu göllerden örnek alınması planlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bilimdamlarına göre göllerin birbirine bağlı olması nedeniyle, birinde oluşabilecek kirlilik, diğer göllleri de etkileyebilir. Söz konusu göller milyonlarca yıllar öncesinin sırlarını barındıran "zaman kapsülleri" olarak görülüyor.

Bu göllerde yapılacak araştırmaların, buzlarla kaplı bir okyanus barındıran, Jüpiter'in uydusu Europa ve diğer gezegenlere de ışık tutabileceği belirtiliyor.

Daha önce Antarktika kıtasının, aşırı soğuk olması nedeniyle burada donmamış göl ya da su birikintilerinin olabileceği düşünülmüyordu. Ancak 1960'lardan sonra güçlü radarla donatılmış uçaklar ve uydularla yapılan araştırmalar sonucunda kalın buz tabakasının altında göller bulunduğu tespit edildi.

Şimdiye kadar 150 gölün varlığı kanıtlandı. Önümüzdeki yıllarda binlerce gölün daha bulunabileceği belirtiliyor. Antarktika'daki en büyük su kütlesi olduğu düşünülen Vostok gölünün uzunluğu 250, genişliği 40 kilometre. Gölün derinliği ise 400 metre civarında.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ile Rus Bilimler Akademisi, sondajla bu gölden su örneği almayı planlıyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48