Antep polisi İstanbul'da matbaa bastı

Antep polisi, İstanbul'da düzenlediği operasyonda sahte pasaport ve resmi evrak üreten bir matbaa basıldı.

Antep polisi İstanbul'da matbaa bastı

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü tarafından gözmek kaçakçılarına yönelik yapılan operasyonda İstanbul, Gaziantep ve Şanlıurfa'da şok baskınlar yapıldı. Operasyonda toplam 25 kişi gözaltına alınırken, İstanbul'daki pasaport imalathanesinde Emniyet müdürlükleri, gümrük kapıları ve bazı büyük elçiliklerinin sahte mühürleri ele getirildi. 
Edinilen bilgiye göre Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bir şebekenin sahte evraklarla şahısları yurt dışına çıkardığını ve kurulan imalathane ile sahte pasaport basımı yaptıkları bilgisine ulaştı. Durumu İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile paylaşan Gaziantep Emniyet Müdürlüğü 6 ay süren sıkı bir takibe başladı. Şebeke üyelerini tek tek takip eden polis, operasyon için en uygun zamanı bekledi. İstanbul'daki pasaport imalathanesini de tespit eden polis operasyon için düğmeye bastı. Operasyonda Gaziantep'te 9 İstanbul'da 14 ve Şanlıurfa'da 2 kişi olmak üzere toplam 25 kişiyi gözaltına aldı. İstanbul'daki bir ikamet baskınında ise polis gördüğü manzara karşısında şaşırdı. İran uyruklu Akbar Khalifi'nin oturduğu ve sahte pasaport imalathanesine çevrilen evi didik didik arayan polis, Bulgaristan, Türkiye, İran ve Avrupa Devletlerine ait yüzlerce şahıs adına düzenlenen ve boş olan sahte pasaport ve kimlik ele geçirdi. Ayrıca pasaport imalathanesinde kullanılan PVC kaplama makinesi, ütü, mor ışık, mengene, pres makinesi, kağıt kesme makinesi ele geçirildi. Bunların yanı sıra İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ve birçok büyük elçiliğe ait sahte mühür de el konuldu. Suçtan kazanıldığı değerlendirilen 5 bin 500 ABD Doları, 700 Euro, 1 adet 7,65 mm. çapında ruhsatsız tabanca, daralı ağırlığı 20 kilo 600 gram esrar ve afyon sakızıda ele geçirildi. Öte yandan, Şanlıurfa Halfeti ilçesinde gözaltına alınan iki şahıstan birinin muhtar diğerinin ise terör örgütü PKK ile bağlantısı olduğu öğrenildi.

Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan şebeke liderleri olduğu iddia edilen K. K. ve H. K. ile birlikte toplam 25 kişi 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt faaliyet çerçevesinde resmi belgede sahtecilik suretiyle göçmen kaçakçılığı yapmak' suçlarından Gaziantep Adliyesi'ne sevk edildi.

 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 11:58
banner53
YORUM EKLE

banner39