banner39

Anter davasında tazminat kararı

1992 yılında Diyarbakır’da öldürülen Musa Anter’in çocukları AİHM’de Ankara’ya karşı açtıkları davayı kazandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Anter davasında tazminat kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Susurluk raporuna atıfta bulunduğu kararında, o günkü koşullarda hayatının tehlikede olabileceğinin bilinmesine rağmen Anter için önlem alınmamış olması nedeniyle Ankara’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşama hakkıyla ilgili 2’inci maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

 

Mahkeme, Susurluk raporundaki veriler incelenerek Anter cinayeti hakkında yeterli soruşturma yapılmamış olmasını da AİHS’nin 2’inci maddesine aykırı buldu.

Strasbourg Mahkemesi, davacıların bu olayla ilgili olarak ulusal makamlar düzeyinde başvuru haklarının ihlal edildiğine de hüküm kıldı.

AİHM, Ankara’yı davacılara 25 bin Euro manevi tazminat, 3 bin 500 Euro da mahkeme masrafı ödemekle cezalandırdı.

Eski HEP kurucusu, İstanbul Kürt Enstitüsü müdürü, gazeteci-yazar Musa Anter, 20 Eylül 1992 tarihinde, bir festival için davetli olduğu Diyarbakır’da öldürülmüştü.

AİHM kararında, cinayet hakkında yapılan soruşturmada, Anter’in bir emlak sorunu için kaldığı otelde bazı kişilerle buluştuğu, PKK üyesi ve adının Dijvar olduğu söylenen bu kişilerden biriyle bir taksiye bindiği ve bu kişi tarafından olay yerinde vücüduna sıkılan beş kurşunla öldürüldüğü not ediliyor.

Kararda, bir tanığın, ‘devrim vergisi’ vermeyi reddeden Anter’in PKK’dan gelen tehditler sonrasında doğduğu köyeden ayrılmak zorunda kaldığına dair aktardığı bilgilere de yer veriliyor.

 

NTV

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?