banner39

Anti-Terör Mücadelesinde Asıl Kaybedenler, Müslümanlar

Uluslararası İnsan Hakları Ligi Başkanı Dr. Rolf Gössner, 11 Eylül saldırılarından sonra başlatılan anti terör mücadelesinin asıl kaybedenlerinin Müslüman göçmenler olduğunu söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Anti-Terör Mücadelesinde Asıl Kaybedenler, Müslümanlar

Gössner, Almanya İçşileri Bakanı Otto Schily ve Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Günther Beckstein tarafından dile getirilen zanlıların henüz suç işlemeden hapse alınması fikrinin daha fazla güvenlik sağlamayacağını söyledi. Almanya'da artık dünyanın herhangi bir yerinde olan saldırıdan sonra politikacıların giderek daha radikal talepler ile öne çıktıklarını belirten Gössner, ABD'ye yapılan 11 Eylül saldırılarından sonra başlatılan anti-terör mücadelesinin de asıl kaybedenlerinin Müslüman göçmenler olduğunu vurguladı. Gössner, şu an hukuk devletinden uzaklaşan yanlış bir yolda ilerlendiğini söyledi. Merkezlerinin bulunduğu Berlin'de Cihan'a açıklamalarda bulunan Dr. Rolf Gössner zanlıları henüz somut bir eylem hazırlığı delili olmadan hapse almanın daha fazla güvenlik sağlamayacağını belirterek, "Bu ancak olsa olsa daha fazla güvensizlik ve keyfi uygulamaların kapısını aralamaya yarar. Doğru bir yolda ilerlemiyoruz. Tabii ki saldırılardan sonra vatandaş politikacılardan birşeyler bekliyor. Politikacılar eli kolu bağlı kalamaz. Güvenlik önlemlerinin mesele hava yolculuğu gibi çok gerekli olduğu alanlar da var. Ancak bugün dile getirilen talepler yersiz. Bunlar daha fazla güvenlik sağlamaz. Biz artık birçok riski barındıran bir yüksek teknoloji toplumunda yaşıyoruz. Politikacılar vatandaşa yüzde yüz güvenlik garantisi verecek yere vatandaşı aydınlatmalılar. Zaten devlet yüzde yüz güvenliği garanti edemez." dedi. Özellikle Lonrdra'daki saldırıdan sonra Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily hakkında tehlikeli olduğuna dair kanaat olan kişileri eylem yapmadan hapse almak istiyor. Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Günter Beckstein ise 18 Eylül'de seçimleri kazanmaları durumunda Schily'nin teklifini hayata geçireceklerini söyledi.

 

İngiliz Hukukçulardan Hükümete Tepki

 

Independent, baş sayfasını terörle mücadele önlemleri konusunda yargıyla hükümet ve muhalefet arasındaki kavgaya ayırıyor. Hükümet yetkililerinden sonra dün de ana muhalefetteki muhafazakar partinin lideri Michael Howard, özgürlükleri engelleyeceği gerekçesiyle terörle mücadele önlemlerine şüpheyle yaklaşan hukukçulara "Halka hesap verecek olan biz seçilmişleriz. Meclis'in iradesine saygı gösterin" çağrısı yapmıştı. Hukukçular, gazetedeki demeçlerinde bu suçlamalara yanıt veriyor ve yargının bağımsızlığını korumak için mücadelelerini sürdüreceklerini söylüyor. Lord Goodhart, "Eğer siyasetçiler, özgürlükleri kısıtlayacak yasalar yaparsa, buna müdahale etmek hukukçuların sadece hakkı değil, aynı zamanda görevidir" diyor.   Lord Carlile ise "Eğer hükümet yargıyı yıpratırsa, yargı da öyle davranmak zorunda kalabilir" uyarısında bulunuyor. Başka bir hukukçu Lord Clyde da "Yargının bağımsızlığı tartışılmaz. Yargının görevi anayasayı korumaktır. Eğer bir yargıç İnsan Hakları Sözleşmesi'nin tehlike altında olduğuna inanıyorsa, üzerine düşeni yapmalıdır. Bu demokrasinin gereğidir" diyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?