Antidepresan ihtihara sebep oluyor

Antidepresan ilaç kullanmanın intihara sebep olduğu gözlendi.

Antidepresan ihtihara sebep oluyor


Son yıllarda antidepresanların intihara sebep olduğuna ilişkin araştırmaların sayısında belirgin bir artış var.

Pediatrics dergisinin mayıs ayı sayısında yayınlanacak olan ve online yayın da yapan dergide 12 Nisan 2010’da online yayınlanan araştırma, antidepresan kullanan çocuklardaki intihar teşebbüsleri ve fikirlerinin yaygınlığına vurgu yapıyor.

Comparative Safety of Antidepressant Agents for Children and Adolescents Regarding Suicidal Acts başlığı ile yayınlanan araştırmada, araştırmacılar, SSRI tipi antidepresan kullanan, yaşları 10 ile 18 arasında değişen 20906 çocuk üzerinde 9 yıl süren bir gözlemde bulundular. 9 yıllık gözlemin ilk yılında elde edilen veri çok çarpıcı. Çocuklar 266 intihar girişiminde bulundu. Bu girişimlerden 3’ü sonuca ulaştı.

Araştırmanın bulguları, FDA’nın (US Food and Drug Administration) antidepresanları, kullanımından sonra çocuklarda ve ergenlerde intihar riskini arttırdığı için kara listeye almasına ilişkin kararını destekliyor.

Türkiye’de antidepresan kullanımına ilişkin giderek katlanarak artan rakamlar, önümüzdeki günlerde benzer sorunların yakın çevremize de yayılabileceğini gösteriyor.

Kaynak:

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 09:25
banner53
YORUM EKLE

banner39