banner39

Anzor: Tek derdim babamın cesedi

Aslan Mashadov'un oğlu Anzor Mashadov, "Tek derdim babamın cesedi" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Anzor: Tek derdim babamın cesedi

Çeçenya'nın seçilmiş son Devlet Başkanı merhum Aslan Mashadov'un oğlu Anzor Mashadov, yaşadığı sürgün hayatını Rusça yayımlanan haftalık Sobesednik dergisine anlattı.

Avrupa ülkelerinden birinde yaşayan Anzor Mashadov, bir kafede buluştuğu Sobesednik muhabirine, Çeçenya"nın Rus yanlısı başbakanı Ramzan Kadirov'a acıdığını ve onu kendi adamlarının öldürebileceğini öne sürdü. Mashadov, "Onun bu yolu seçmiş olmasından üzülüyorum. Allah her şeyin hâkimi. Onu, babası Ahmet Kadirov'u öldürdükleri gibi öldürebilirler. Belki de onu kendi adamları öldürür" ifadelerini kullandı.

Neden dönemiyor?

Çeçenya'dan 1999"da henüz ikinci savaş başlamadan ayrılığını belirten Mashadov, başına gelenleri şöyle aktardı: "Okumak için Malezya'ya gittim. Sonra savaş başladı. Babam beni yanına alabilmek için uğraştı, ancak olmadı. Ben ise kimliğimde Mashadov yazarken nasıl kontrol noktalarından geçerek eve dönebilirdim? Uluslararası İslam Üniversitesi"ne girmek istedim. Ancak bunun için İngilizce bilmek gerekiyordu, dili öğrendim. Daha sonra Malezya'dan Mısır"a, Türkiye'ye ve oradan da Bakû"ye gittim."

Bugün hala tehdit ve tahrik edici telefonlar aldığını belirten Mashadov, geçenlerde Çeçenya'dan arandığını ve geri dönmeleri için ricada bulunulduğunu, hatta Dağıstan sınırında karşılanma sözü verildiğini belirterek "Ancak oradan itibaren nelerle karşılaşacağımı bilemem" dedi.

"Tek derdim babamın cesedi"

Şu anda kendisi için en önemli şeyin Rusya"nın elindeki babası Aslan Mashadov'un cesedini alabilmek ve geleneklere uygun olarak defnedebilmek olduğunu söyleyen oğul Mashadov, "Bunu gerçekleşmek zaman alacak ancak mücadeleye devam edeceğim" dedi.

Anzor Mashadov, Çeçenya'ya neden dönmediği sorusuna da "Babamın cesedi ile ilgili olarak başsavcılık ile ilgili yazışmalarımızda Vladimir Ustinov, benim herhangi bir şeye maruz olmadığımı söyledi. Ancak ben inanıyorum ki, döndüğüm gibi hakkımda bir şeyler düşünürler" yanıtını verdi.

Kaynak: Ajans Kafkas

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?