banner15

AP CIA'yı Soruşturma Komisyonu Kurdu

Avrupa Parlamentosu'ndaki tüm siyasi grupların liderleri CIA'nın Avrupa ülkelerine zanlı naklettiği ve gizli hapishaneler oluşturduğu yolundaki iddialarla ilgili olarak soruşturma komisyonunu oluşturma kararını aldı. Komisyon, Avrupa Konseyi'nin yürütt

AP CIA'yı Soruşturma Komisyonu Kurdu

Avrupa Parlamentosu'ndaki milletvekillerin, CIA'in gizlice gözaltına aldığı zanlıları Avrupa çapında çeşitli yerlere naklettiği yolundaki iddialardan derin kaygı duyduklarını açıklamışlardı. Avrupa Komisyonu'nun adaletten sorumlu yetkilisi Franco Frattini, iddiaları destekleyecek somut kanıt bulunmadığını belirterek, ''ancak Avrupa Konseyi için yürütülen bir soruşturma iddiaların inanılır olduğu sonucuna ulaşmıştı'' dedi. AP'deki siyasi partilerin tümünün liderleri, bir soruşturma komisyonu oluşturmayı kararlaştırdılar. Parlamentoda söz alan Avrupa Konseyi'nin adaletten sorumlu yetkilisi Franco Frattini, ayrı bir parlamento komisyonu oluşturulmasının aleyhinde konuştu. Frattini, henüz, böylesi hapishanelerin olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını, bu nedenle de Avrupa Birliği ülkelerinden gelen yalanlamalara inanmak durumunda olduğunu kaydetti.

Kongre işkenceye karşı bastırıyor
 
ABD Temsilciler Meclisi, yabancı terör zanlılarına yönelik insanlık dışı ve küçük düşürücü muameleyi yasaklayan çağrıyı kabul etti. Bu konuda yapılan oylamada 122 redde karşılık 308 evet oyu kullanıldı. Oylama, ABD Senatosunun Ekim ayında yaptığı benzeri bir oylamayı takip ediyor. Ne ABD Temsilciler Meclisi ne de ABD Senatosundan gelen çağrıların Beyaz Saray üzerinde bağlayıcılığı var ama her şekilde Bush yönetimini zor duruma soktuğu görüşü hakim. Kongrenin her iki kanadı da Cumhuriyetçilerin kontrolünde ve Başkan Bush, daha önce sorgu taktiklerini sınırlayacak herhangi bir yasayı veto etme uyarısında bulunmuştu. Oylama, yönetimle Vietnam'da savaş esiri olmuş Cumhuriyetçi senatör John McCain arasında devam etmekte olan görüşmelere rastlıyor. McCain, tutsaklara yönelik muamelenin kesin kurallara bağlanması çağrısı yapan bir kampanyanın başında bulunuyor. McCain, Senato oylamaları sırasında görüşlerini "Şimdiye kadar askerlerimize neye izin verildiğini, neyin yasak olduğunu açıkça söylemedik. Sadece istihbarat toplamalarını istedik. İşler yanlış gidince de onları suçladık" diyerek açıklamıştı. ABD Yönetimi, Guantanamo'daki tutsaklara yönelik muamelesi nedeniyle de sık sık insan hakları örgütlerinin eleştirilerine hedef oluyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48