banner15

'AP Türkiye'yi azarladı'

AP'nin benimsediği sert raporu değerlendiren yabancı gazeteler AB'nin Türkiye'yi "azarladığı, uyardığı" yorumlarını yaptı.

'AP Türkiye'yi azarladı'

Avrupa Parlamentosu’nun güçlü Dışişleri Komisyonunca benimsenen sert bir Türkiye raporu benimsemesi yabancı gazetelerde yankı buldu. AB’nin Türkiye’yi “azarladığı”, “uyardığı” yorumlarına yer veren gazeteler, Türkiye ile AB arasındaki “en büyük çatlağın” Türk limanlarının Rumlara açılması konusunda göründüğünü belirtirken reformlardaki “ağır temposu” nedeniyle AB’nin “sabrının tükendiği”ni de öne sürdüler.

INTERNATIONAL HERALD TRIBUNE

AP milletvekillerinin sert bir biçimde Türkiye’yi eleştirdiklerini belirten IHT, AP’nin aday ülkelerin AB’ye katılımını onayladığını anımsatırken “AB Türkiye’yi azarladı” ifadesini kullandı. Türkiye’deki reformların kayda değer bir biçimde yavaşladığı savına da yer veren gazete, bu çerçevede gayrimüslim azınlıkların hakları ile yazar ve aydınlara açılan davalara dikkat çekti. Gazete, “Türkiye ile AB arasındaki hala en derin çatlağı, Türkiye’nin liman ve havaalanlarını Kıbrıs’ın bir kısmına açmamasını oluşturuyor” görüşünü öne sürdü.

THE TIMES

İngiliz The Times gazetesi ise, AB’nin insan hakları konusunda Türkiye’yi uyardığını belirtti. AP milletvekillerinin Türkiye’nin insan hakları sicilini sert dille eleştirdiklerini kaydeden gazete, Türkiye’nin müzakere sürecinin dondurulabileceği uyarısını da yapıldığına dikkat çekti. Gazete Türkiye’nin “Rumlara uygulanan hava ve deniz ambargosu sorunun çözmemesi, reform temposu konusunda Brüksel’in sabrının tükendiği izlenimini güçlendirdi” yorumunu yaptı.

 

Kaynak: ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48