banner39

AP'dan gizli cezaevleri açıklaması

Avrupa Parlamentosu: AB üyesi 11 ülke CIA'nın gizli cezaevlerini biliyordu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AP'dan gizli cezaevleri açıklaması

Avrupa Parlamentosu (AP), AB üyesi 11 ülkenin Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) Avrupa'daki gizli cezaevlerinin faaliyette bulunduğundan haberdar olduğunu bildirdi.

Özel araştırma komisyonunun AP için hazırladığı raporun taslağında, İngiltere, Polonya, İtalya, Almanya, İsveç, Avusturya, İrlanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin, CIA'nın küresel terörle mücadele programı kapsamında Avrupa topraklarında gizli faaliyetlerde bulunduğunu bildikleri yazıldı.

Taslakta, AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB'nin terörle mücadele koordinatörü Gijs de Vries da aralarında olmak üzere AB'nin üst düzey yetkilileri, CIA'nın gizli cezaevleri ve terör şüphelilerini kaçırma gibi iddiaları açıklığa kavuşturmamakla suçlandı.

Taslakta, üye ülkelerden AB insan hakları kanunlarının ihlal edildiği iddialarıyla ilgili olarak ayrı ayrı inceleme başlatmaları da istendi.

CIA'nın 1245 kez Avrupa hava sahasında uçtuğu ya da Avrupa havaalanlarını kullandığı bildirilen taslakta, Polonya'nın CIA için geçici bir gizli tutukevine ev sahipliği yapmış olabileceğine ilişkin kanıtlar olduğu ileri sürüldü.

Taslakta, 25 Avrupa Birliği hükümetinden çoğu, komisyonun araştırması sırasında yeterince işbirliği yapmamakla suçlandı. Komisyonun kesin raporunu, 2007'nin Ocak ayının sonunda açıklayacağı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?