banner39

AP'de Irkçı oluşum

İngiliz The Guardian gazetesi, Avrupa Parlamentosu'na gelecek yeni vekillerle birlikte AP'de ırkçı parti kurma hazırlıklarının başladıığını yazdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AP'de Irkçı oluşum

İngiliz The Guardian gazetesi, Bulgaristan ve Romanya'nın Avrupa Birliği'ne katılmasının ardından Avrupa Parlamentosu'na gelecek yeni vekillerle birlikte AP'de ırkçı parti kurma hazırlıklarının başladıığını yazdı.

Gazete, "Anavatan Avrupa" ya da "Kimlik, Egemenlik ve Gelenek" ismini taşıyacak yeni grubun AP'nin 15 Ocak'ta yapılacak toplantısında açıklanmasının beklendiğini kaydetti. İngiliz gazete, bu yeni gruba Fransa'da Yahudi Soykırımı'nı reddeden Bruno Gollnisch'nun başkanlık, Avusturyalı sağcı Andreas Moelzer'ın de genel sekreter olabileceğini belirtti. The Guardian grup içinde ayrılıklar varolduğunu belirtmekle birlikte Moelzer'in, "Herşey pamuk ipliğine bağlı ama birkaç konuda değerler oluştu. Ortak bir programımız bile var." dediğine yer verdi.

Gazete, AP'deki bu yeni gruba en az 6 ülkeden 20 vekil katılacağını belirtti. Avusturyalı aşırı sağcı Moelzer, yeni grubun sayısının 40 bile olabileceğini söyledi. The Guardian, yeni grubun kurulmasında akıl hocalığını Avusturya'daki aşırı sağcı Jörg Haider'in de akıl hocalığını yapan Moelzer ile Belçika'daki aşırı sağcı Vlaams Belang Partisi'nin lideri Frank Vanhecke olduğunu belirtti.

Aşırı sağcılar yeni grup kurması halinde AB fonlarından yararlanabilecek. Avusturyalı sağcı Moelzer, önceliklerinin Almanya'nın AB Anayasası'nı canlandırma girişimlerine sekte vurmak olduğunu söyledi.

Yeni grubun üyeleri arasında "Türk ve Çingene" karşıtı Bulgar vekil Volen Siderov, "Macaristan, Yahudi ve Çingene" karşıtı Romanya partisinden bir vekil ve İtalyan faşist lider Mussolini'nin torunun çocuğu Alessandra Mussolini bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?