banner39

AP'de 'İstanbul'un Ruhu' sergisi

Avrupa Parlamentosu, "İstanbul'un Ruhu" başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AP'de 'İstanbul'un Ruhu' sergisi

Avrupa Parlamentosu (AP), 2010 yılında İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin ardından "İstanbul'un Ruhu" başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak.

Bugün TSİ 19:00'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonuyla AP'de "İstanbul'un Ruhu" başlıklı fotoğraf sergisi açılacak. 2010 yılında İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi dolayısıyla açılan sergide İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Karma Parlamenterler Komisyonu (KPK) Eş Başkanı Joost Lagendijk ve Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) nezdinde Büyükelçisi Volkan Bozkır da hazır bulunacak.

Sergi öncesi KPK Eş Başkanı Joos Lagendijk ve Kadir Topbaş bir basın toplantısı düzenledi. İstanbul'un kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Joos Lagendijk, "Serginin ismi İstanbul'un Ruhu ama ben sergiyi 'İstanbul'un Özü' olarak adlandırdım. Benim için İstanbul ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan büyük mana taşıyan bir kent. Farklı dinleri farklı kültürleri ve farklı kıtaları birleştiren İstanbul, Türkiye'nin sembolüdür. Farklılıkları içinde barındırabilen İstanbul, bu özelliğiyle AB'ye de paraleldir" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, serginin bizim için oldukça önemli olduğunu belirterek "İstanbul çok farklı kültür ve dinlerden insanları bir arada yaşatabilen bir kent. 5. asırda kendi parası olmuştur, 4 bin 500 yıllık bir geleneğe ev sahipliği yapar. İstanbul bu farklılıklarıyla geleceğe gidecektir. AB'ye üyelik sürecinde kendi yükümlülüklerimizin bilincindeyiz" diye konuştu. (İhlas Haber Ajansı)

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?