banner39

AP'de Türkiye için zor dönem

Avrupa Parlamentosu'nda, 16 Ocak’ta yapılacak seçimlerde Türkiye karşıtı, Alman Hıristiyan Demokrat milletvekili Hans-Gert Pöttering’in yeni başkan seçilmesi bekleniyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AP'de Türkiye için zor dönem

Başkanlığı, Türkiye’nin AB hedefini destekleyen İspanyol sosyalist Josep Borrell’den devralması beklenen, AP’deki en güçlü grup olan muhafazakar grubu başkanı Pöttering, Türkiye’nin AB üyeliğine olan muhalefeti ile tanınıyor.
Borrell, 2004 başkan seçildiğinde AP’nin en büyük iki grubu olan muhafazakarlar ile sosyalistler arasında bir anlaşma yapıldı. Buna göre, muhafazakarlar, Borrell’in adaylığını desteklemesinin karşısında sosyalistler, bu ay yapılacak seçiminde muhafazakar adayını destek sözünü vermişti.
Pottering de, muhafazakar grubunun, 14 Kasım’da yaptığı oylamada grubun 264 üyesinin tümümün desteğini alarak resmen aday oldu. Bu arada, sosyalistlerin desteği ile Pottering’in, başkanlık seçiminde 465 oy alarak gerekli olan 366 oydan çok daha büyük bir çoğunlukla seçilmesi bekleniyor.
Alman Başkanı Angela Merkel gibi CDU üyesi olan Pöttering, her fırsatta Türkiye için “imtiyazlı ortaklık” savunuyor. Buna karşın Pöttering, geçen yılın Eylül ayında yaptığı bir konuşmada Türkiye ile müzakerelerin sürmesinin engellenemeyeceğini de söyledi.
AP’de sadece başkan değişmeyecek aynı zamanda güçlü komisyonların başkanlıkları için mücadele verilecek.
Bu arada, 15 Ocak’ta başlayacak AP Genel Kurul oturumları sırasında 1 Ocak itibariyle AB’ye resmen katılan Romanya ve Bulgaristan’dan toplam 53 yeni milletvekili resmen göreve başlayacak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?