banner39

AP'den Yargıtay bildirisine anında cevap

Yargıtay bildirisi sonrası Ruijten, "Davanın yargının bağımsızlığı ile bir ilgisi yok" dedi.

Arşiv 21.05.2008, 16:18 21.05.2008, 18:44
AP'den Yargıtay bildirisine anında cevap

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yargıtay Başkanlar Kurulunun, kapatma davası ve Anayasa değişikliği hakkında sert bir açıklama yapması Avrupa Parlamentosu'ndan da tepki aldı.

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, AK Parti'nin kapatılma davasının, yargının bağımsızlığı ile ilgisi olmadığını söyledi.

AK Parti'ye açılan kapatılma davasına ilişkin konuşan Oomen-Ruijten, "TBMM'de başörtüsüne özgürlük tanıyan yasa tartışılırken, cumhuriyet savcısı, 'Bu yasayı geçirirlerse AK Parti'nin kapatılması için dava açarım' demişti.

Cumhuriyet savcıları, Avrupa Birliği üyesi hiçbir ülkede Türkiye'de olduğu kadar bağımsız değil.

AK Parti'nin kapatılma davasının yargının bağımsızlığı ile ilgisi yok. Yargının tarafsızlığı ile ilgisi var.

Hakimler, hukukun üstünlüğü ilkesinin geçerli olduğu demokratik bir ülkedeki gibi yeterince tarafsızlarsa ve bununla beraber savcılar yorum yapıyorsa hukukun üstünlüğü olması gereken yerde olup olmadığından şüphe duyarım." şeklinde konuştu.

HÜKÜMETTEN TEPKİ

Yargıtay Başkanlar Kurulu bir bildiri yayımladı. Bildiride Ak Parti hakkında açılan kapatma davası için görüş bildirenlere sert tepki gösterildi. Ancak, hükümet eleştirilere beklemeden cevap verdi ve bildiriyi siyasi olarak değerlendiklerini açıkladı.

Yargıtay'ın açıklamalarına hükümet adına cevap veren Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "bildiri gereksiz ve siyasi olmuştur" dedi.

Bakan Şahin, bildiride yer alan "son bir yıl içerisinde Cumhuriyet'in kazanımlarının tartışmaya açıldığı, yargıya yönelik saldırıların ivme kazandığı" yönündeki değerlendirmelere katılmadığını söyledi.
 
Bildirideki, "Yürütmenin güdümünde bir yargı istendiği" yönündeki ifadeleri de eleştiren Şahin, "Ne yürütme yargının ne de yargı yürütmenin güdümünde olmalıdır. Biri diğerinin güdümünde olmamalıdır. Adalet Bakanlığı ve hükümet olarak kuvvetler ayrılığı ilkesi neyi gerektiriyorsa bu istikamette bu zamana kadar çalışılmıştır, bundan sonra da çalışılacaktır" dedi.
 
Şahin, "Bu tür bildirileri biraz da siyasi amaçlı olarak değerlendirdiğimi ifade etmek istiyorum. Başta Yargıtay Başkanımız olmak üzere tüm Yargıtay üyelerine derin bir saygım var. Ama böyle bir bildirinin hiç gereği yoktu. Dam üstünde saksağan gibi oldu" diye konuştu.

PİYASALAR KÖTÜ ETKİLENDİ

Yargıtay Başkanlar Kurulu'ndan yapılan basın açıklaması piyasalar çok kötü şekilde etkilendi. Açıklama yapıldıktan sonra, dolar yükselerek serbest piyasada 1.2470 YTL'ye yükseldi. Dolar ortalama düne göre yüzde 0.65 değer kazandı. Euro'da ise durum çok daha farklı. Euro Dolar'a nazaran daha hızlı bir yükseliş izliyor. Euro 1,9640'larda devamö ediyor. Yargıtay'ın açıklamarı faizi de vurdu. Gösterge tahvilin bileşik faizi 19.55'ten yüzde 19.65'e tırmandı.

İLGİLİ HABER:

Yargıtay, 'kapatma eleştirileri'nden çok rahatsız

Hükümet'ten Yargıtay'a kısa ama sert açıklama

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?