banner15

APEC'te Gündem Güvenlik ve Ticaret

ABD Başkanı George Bush bugün, Güney Kore'nin Pusan kentinde yapılan Asya-Pasifik Ekonomik İşbiriği Örgütü (APEC) Zirvesi'ne katılırken gündemde ticaret, güvenlik ve kuş gribiyle mücadele var. Asya ülkelerinde kuş gribine karşı önlemler attırıldı.

APEC'te Gündem Güvenlik ve Ticaret

Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) üyesi 21 ülkenin liderleri, global ticari müzakereler, kuş gribi, terörizm ve Kuzey Kore'nin nükleer silah proğramı konularına odaklaşması beklenen zirve görüşmelerinin açılışını yaptı.  Liderler, bu yıl Güney Kore'nin Busan şehrinde gerçekleştirilen 2 günlük APEC zirvesinin son gününde nihai bir sonuç bildirgesi yayınlayacak. ABD Başkanı George Bush da zirveye katıldı. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü Zirvesi'nin ana amacı dünya ticaret görüşmelerinde ilerleme kaydedilebilmesi için açık bir yol haritası oluşturmak. Bush, böylece yüz milyonlarca insanın yoksulluktan kurtarılabileceği görüşünde. Liderler, 30 bin polis ve donanmaların oluşturduğu setle dış dünyayla irtibatı kesilen bu liman kentinde, bir konferans merkezinde biraraya geliyor. Bu önlemler, gıda ürünleri ticaretini serbestleştirme çabalarına öfkelenen binlerce çiftçinin gösteri yapmasını engellemek için alınıyor. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü, dünya ticaret görüşmelerine destek olmak için uzlaşmış bir cephe görüntüsü vermeye çalışıyor. Buradaki liderler, dünya nüfusunun ve ekonomik üretimin neredeyse yarısını temsil ediyor. Zirvenin sonunda, gelecek ay Hong Kong'da yapılacak olan Dünya Ticaret Örgütü toplantısında bazı tavizlerde bulunulması çağrıları içeren bir açıklamanın yayımlanması bekleniyor. Bunun hedefinde, bazılarının sürece zarar verdiğini düşündükleri Avrupa var gibi görünüyor. Açıklamada, terör ve kuş gribi tehditleriyle mücadele için eşgüdümlü hareket çağrısında da bulunulacak. En önemli çalışmaların ise ikili görüşmelerde yapılması bekleniyor.

Bush Putin ile görüşecek

Bush, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ve bazı Güney Asya liderleriyle biraraya gelecek. Çin'in bölgede giderek artan nüfuzunun bir göstergesi olarak da, Çin devlet başkanı Hu Jintao'nun varlığı da hissedilir durumda. Bu arada, Amerika için ters olarak nitelenebilecek bir gelişme de yaşandı. Güney Kore, Irak'taki üç bin askerini geri çekeceğini açıkladı. Bush, daha bir gün önce, Güney Kore'yle ittifaklarını övmüş ve Irak'ta üstlendiği sorumluluktan ötürü Seul'e teşekkürlerini sunmuştu.

Asya ülkeleri H5N1 tehdidi altında

Kuş gribi, Asya ülkelerini tehdit etmeye devam ediyor. Çin’de bir kişinin, Endonezya’da da iki kişinin kuş gribi nedeniyle öldüğü resmi olarak doğrulandı. Ölümlerin ardından açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü ise virüsün insandan insana geçtiğine dair kanıt bulunmadığını bir kez daha yineledi. Kuş gribi virüsünün 2003 yılında ilk kez ortaya çıktığı Asya ülkeleri, alınan tüm önlemlere rağmen hala tehdit altındı. Son alarak Çin ve Endonezya’da toplam üç kişinin daha kuş gribi nedeniyle öldüğü bildirildi. Çin, ülkenin orta kesimlerinde bir 24 yaşındaki çifti bir kadının kuş gribi teşhisiyle hastaneye kaldırıldığını ve 10 Kasım’da ise hayatını kaybettiğini duyurdu. Endonezya’da da 2 kişinin kuş gribinden öldüğü teyit edildi. Endonezya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Hong Kong'daki bir laboratuvarda 2 ölüm vakası üzerinde yapılan incelemelerde, ölen kişilerin ölümcül H5N1 kuş gribi virüsü taşıdıklarının tespit edildiği kaydedildi. Endonezya’da da ölen kişilerin kadın olduğu belirtilirken, bu ölüm vakalarıyla birlikte ülkede kuş gribinden hayatını kaybedenlerin sayısı 7’ye yükseldi.

Asya ülkeleri tedirgin

Asya ülkelerinde kuş gribine yakalanarak ölenlerin toplam sayısı ise 70 oldu. Dünya Sağlık Örgütü, kuş gribi teşhisi konulan 130 kişinin daha bulunduğunu belirtirken, Çin ve Endonezya dışında Tayland, Kamboçya ve Vietnam’ın tehdit altında olduğu belirtiliyor. Asya’daki ülkeler dışında 2003 yılından bu yana başka bir ülkede ölümcül H5N1 virüsüne rastlandığı teyit edilmedi. Son ölümlerin ardından bir açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü ise virüsün insandan insana geçtiğine dair kanıt bulunamadığını duyurdu. Virüsün yakından sıkı bir şekilde izlenmesi gerektiğini söyleyen DSÖ'nün Çin temsilcisi Henk Bekedam, ortaya çıkacak herhangi bir tehlikenin tüm dünyayı ilgilendireceğini ifade etti. Bekedam, bu virüsün mutasyona uğrayarak, insanlar arasında yayılabileceği uyarısında bulundu.

Vietnam’da kuş gribine karşı önlemler

Bu arada, kuş gribinden en çok etkilenen ülkelerden Vietnam, kuş gribine karşı 82.6 milyon dolar tutarında mali yardımı içeren önlemler paketini onayladı. Bu paranın büyük bir kısmının Sağlık Bakanlığı’na verileceği belirtildi. Nitekim, şu anada kuş gribinden ölenlerin çoğunu Vietnemlılar oluşturuyor. Vietnam'da kış koşulları yaklaştıkça, kuş gribine karşı alınan tedbirlere de hız verildiği ve ülke çapındaki aşılama kampanyasıyla ağustostan beri 120 milyon hayvanın aşılandığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48