banner15

'AP'nin itibarıyla bağdaşmıyor'

Dışişleri Sözcüsü Tan, Türkiye raporununu AP'nin itibar ve ciddiyetiyle bağdaşmadığını söyledi.

'AP'nin itibarıyla bağdaşmıyor'

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesi’nce benimsenen Türkiye raporunu sert dille eleştirdi. Dışişleri Sözcüsü Namık Tan, Raporunun gerçekçilikten uzak ve siyasi saiklerle kaleme alındığını belirterek, “AP’nin itibar ve ciddiyetiyle bağdaşmıyor” dedi.

Namık Tan, rapor ile ilgili bir soruyu yanıtlarken raporun yazım çalışmalarının sürdüğü için nihai şekli ile henüz Bakanlığın eline geçmediğini belirtti. Tan şöyle dedi: “Ancak alınan bilgiler çerçevesinde Türkiye–AB ilişkilerinin yönelimiyle ilgili olmayan ve bu ilişkilere katkıda bulunmayacağı aşikar olan, sağduyu ve nesnellikten uzak unsurlara ağırlık verdiği anlaşılan söz konusu raporun bu haliyle bir anlam ifade etmesi beklenmemelidir.”

Rapordaki “gerçekçilikten uzak ve siyasi saiklerle kaleme alınmış” bazı unsurların AP’nin itibar ve ciddiyetiyle de bağdaşmadığını belirten Tan, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun da ifade ettiği gibi “emrivaki yaratmak suretiyle” sözde Ermeni soykırımı gibi ciddi bir akademik disiplin gerektiren konularda dahi objektiviteden uzak koşullar getirme arayışını büyük üzüntüyle karşılandığını kaydetti. Tan şunları kaydetti:
“AP’nin Türkiye-AB ilişkilerini teşvik eden bir yaklaşım içerisinde olması temel beklentimizdir. Bu çerçevede Genel Kurulda yapılacak görüşme ve oylamada bu durumun düzeltilmesi için AP milletvekillerinin gerekli sağduyu ve ileri görüşlülüğü göstermelerini bekliyoruz.”

Kaynak: ANKA  

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48