Apple üzerindeki büyük kara bulut

Tayvan merkezli Foxconn şirketinde peş peşe gelen işçi intiharları ünlü markaları rahatsız etti.

Apple üzerindeki büyük kara bulut


Önde gelen teknoloji devleri için üretim yapan Tayvan merkezli Foxconn şirketinde peş peşe meydana gelen işçi intiharları ünlü markaları rahatsız etti.

Foxconn'daki intiharlara Apple ve Dell yönetimleri yazılı açıklamalarla tepki göstermiş, gelişmelerin yakından incelendiği belirtilmişti.

 

Hewlett-Packard'dan gelen benzer bir açıklamayı Nokia ve Sony yönetimlerinin basına yolladıkları bilgi notu izledi.

 

Açıklamalarda, medyaya yansıyan haberlerin kaygıyla izlendiği ve tedarikçi firmalardaki üretim koşullarının gözden geçirileceği vurgulandı.

 

Bu yıl Tayvanlı Foxconn şirketinin yüksek binalarından atlayarak ölenlerin sayısı 11'i buldu. Tesislerde Apple, Dell ve Sony Ericsson gibi şirketlere bilgisayar, bilgisayar oyunları ve cep telefonları üretiliyor.

 

İntihar edenlerin yakınları fabrika yönetiminden intiharlara ilişkin açıklama talep etmiş, ölümleri trajik olarak yorumlayan Foxconn yönetim kurulu başkanı Terry Guo, her şeyin normal olduğunu savunmuştu.

 

Terry Guo, “540 bin çalışanımız var. Uzmanlara sorduk, intihar oranı gayet normal bir seviyedeymiş” açıklamasını yapmıştı.

 

Foxconn’da haftanın 6 günü 60 saat çalışılıyor. Fazla mesai eksik olmuyor.

 

Şirket yönetimi intiharlara karşı tesislerinde çeşitli önlemler almaya başladı. İşçilere intihar girişiminde bulunmayacaklarına dair taahhütname imzalatılıyor.

 

Bu arada Foxconn sözcüsü, intiharların meydana geldiği, Çin'in güneyindeki Shenzhen serbest bölgesi tesislerinde ücretlerin yüzde 20 artırılacağını duyurdu. Shenzhen fabrikasında asgari ücret, aylık yaklaşık 106 euroya ulaşıyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 02:44
banner53
YORUM EKLE

banner39