banner39

Arabistan: ABD çekilirse biz gireriz

Suudi Arabistan ABD Irak'tan çekilirse, ülkeye müdahale edeceğini açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Arabistan: ABD çekilirse biz gireriz

Suudi Arabistan'ın, ABD Irak'tan çekilmeye başladığında, “Şii milislerin Sünnileri katletmesini önlemek için” petrol gücünü ve silahlarını kullanarak müdahale edeceği belirtildi.

Suudi hükümetinin güvenlik danışmanı Navaf Obeyd, Washington Post'taki yazısında, Suudi yönetiminin ABD'nin çekilmesinden sonra Irak politikasını gözden geçirmeye hazırlandığını bildirdi.

Obeyd, Suudi yönetiminin fiyatlarda düşüş sağlamak için pazara petrol sürümünü artırmayı ve böylece İran'ın Irak'taki Şii milisleri finanse etme yeteneğini sınırlamayı seçenek olarak düşündüğünü yazdı.

Suudi Arabistan'ın Irak'a müdahalesinin büyük riskler taşıdığını belirten Obeyd, “ancak hareketsiz kalmanın çok daha kötü olduğunu” kaydetti.

Obeyd, “Irak'ta Sünnilerin katledilmesini görmemezlikten gelmek, Krallığın üzerine kurulduğu ilkelerin terk edilmesi demek olur. Bu, Suudi Arabistan'ın Sünni dünyasındaki güvenilirliğini sarsacak ve bölgede İran'ın militarist hareketlerine teslim olunması sonucunu doğuracaktır” diye yazdı.

Hekim: İç savaşta kaybedenler Sünniler olur

Iraklı Şii din adamı Abdülaziz El Hakim, Irak'ta iç savaş çıkması durumunda Iraklı Sünniler'in "en büyük kaybedenler" olacağını belirtti.

Hakim, Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Arap kökenimizle gurur duyuyoruz. Ancak bir iç savaş çıkarsa en büyük kaybeden Sünni topluluğundaki kardeşlerimiz olur" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?