banner39

Arabistan, Hollanda'ya nota verdi

Arabistan'ın, Müslüman dünyasına yönelik hakaretleri protesto amacıyla Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na bir nota verdiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Arabistan, Hollanda'ya nota verdi

Hollanda’da Türkiye’nin AB üyeliği karşıtı ırkçı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders’in İslam ile ilgili açıklamaları, Lahey’deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’ni harekete geçirdi.

Büyükelçiliğin, Wilders’in “Müslüman dünyasına yönelik hakaretler”ini protesto amacıyla Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na bir nota verdiği bildirildi.

Geert Wilders’in bedava dağıtılan bir gazetede yer alan açıklamaları büyük tepki gördü. İspanyol El Pais gazetesine göre, Wilders, açıklamalarında Hollanda’da kalmak isteyen Müslümanların entegre olabilmeleri için “Kuran’ın en az yarısını yırtmayı” teşvik ediyordu.

Bunun üzerine Lahey’deki Suudi Büyükelçiliği’nin Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na bir nota verdiği, notada Wilders'in “İslam dünyasına yönelik hakaretler”inden duyulan rahatsızlığın dile getirildiği kaydediliyor.

Özgürlük Partisi, geçtiğimiz günlerde de Hollanda Parlamentosu’nda siyasi bir deprem yaratmıştı. Parti, son seçimlerin ardından kurulan koalisyon hükümetinde Türk kökenli Nebahat Albayrak ve Faslı kökenli Ahmet Abutalib’in devlet sekreterleri olarak görevlendirilmesini engellemek için bir önerge vermiş ancak sonuç alamamıştı.

ANKA

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?