banner15

Arabistan’da Çatışma: Üst Düzey El-Kaide Militanı Yakalandı

Suudi Arabistan’ın başkent Riyad’ın kuzeyinde polisin şüphelilerle girdiği çatışmada ülkenin arananlar listesinin başlarında yer alan bir el-Kaide militanın gözaltına alındı. Çatışmalarda 5 Suudi de polisi öldürüldü.

Arabistan’da Çatışma: Üst Düzey El-Kaide Militanı Yakalandı

 

Mustafa Eğilli/Dünya Bülteni

 

Polisin verdiği bilgiye göre, başkent Riyad’ın kuzeyinde yer alan el-Beride kentinde devriye gezen bir polis araca saldırı düzenlenmeyen militanlar, iki polisi öldürdükten sonra yakındaki el-Müzenneb iline kaçtılar. Şehir girişinde kontrol noktasında polisle çatışmaya giren militanlar burada da 3 polisi öldürdüler.

Suudi polisinin sürdürdüğü takip sonucu, Muhammed Bin Abdurrahman es-Suveylemi yaralı olarak yakalındı. Suveylemi’nin Suudi Arabistan’da altı ay önce yayınlanan 36 kişilik arananlar listesinin 7. sırasında olduğu belirtildi. Bilgisayar ve internet üzerinde uzman olduğu bilinen Suveylemi’nin yanında bir miktar paranın da ele geçirildiği açıklandı.

5 polisin öldürüldüğü bu çatışma, son aylarda Suudi Arabistan’daki en büyük şiddet olayı olduğu belirtildi. Çatışmalar sırasında Suveylemi gözaltına alınırken, başka bir militanın kaçmayı başardığı söyleniyor. Muhafazakar bir şehir olarak bilinen Beride’de son yıllarda el-Kaide'yle bağlantısı olduğu öne sürülen militanlar arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

İçişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, Suveylemi 'yi "terörist liderlerden biri" olarak tanımladı.Al-Arabiya Televizyonu, Suveylemi 'nin internet uzmanı olduğunu ve el-Kaide'yle bağlantılı internet sitelerinde bildirilerin yer almasına yardımcı olduğunu duyurdu.

Eylül ayında Suudi yetkililer, Suveylemi 'nin bir çatışma sırasında dört militanla birlikte öldürüldüğünü iddia etmişti. Ancak Suveylemi, bu iddiayı yalanlamak için internette görüntülerini yayınlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET VURAL
AHMET VURAL - 7 ay Önce

ÇOK ÇOK ÇOKKKKKKKKK MUTLUYUM ÇOKKKK

M.emin ERTÜRK
M.emin ERTÜRK - 7 ay Önce

Sayin cumhur baskanimiza tesekkur ediyorum bir cevheri koruduğu icin

banner39

banner50

banner47

banner48