Aracına çocuk koltuğu koymayana 62 TL ceza!

1 Haziran'dan itibaren aracında çocuk koltuğu bulundurmadan trafiğe çıkanlara 62 TL para cezası kesilecek.

Aracına çocuk koltuğu koymayana 62 TL ceza!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Trafik Mağdurları ve Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Fahrettin Onur Sezer, çocuk oto güvenlik koltukları nın kaza sırasında ölümleri yüzde 70 oranında önlediğinin ispatlandığını bildirdi.

Sezer, 9 Haziran 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 150. maddesinde yapılan değişiklik ile 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren, boyu 135 santimetreden, kilosu 36 kilogramdan az çocuklar için 'çocuk oto güvenlik koltuğu' bulundurulması zorunluluğu getirildiğini hatırlattı.

Çocukların ve araç içindekilerin trafik güvenliği açısından, bu koltukların faydasının tartışılamaz olduğunu ifade eden Sezer, şunları kaydetti:
"Aracın saatteki hızı 20-30 kilometre olsa bile ani duruşlarda, çarpışmalarda arka koltukta oturan çocuğun yaralanmaması çok nadir görülen bir durumdur. Kendine uygun bir çocuk oto güvenlik koltuğunda çocuk oturmuyorsa, araç çarpışması sonucu öne ve arkaya savrulması sonucu boynunun kırılması ka çınılmaz olabilmektedir."

Sezer, bu uygulama gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır uygulandığını belirterek, "Bu ülkelerde bu uygulama sayesinde toplam trafik kazaları içinde araç içi ölümlerde çocuk ölümleri yüzde 3'e kadar geriletilmiştir" dedi.

Çocuk oto güvenlik koltuklarının yüksek oranda güvenli olduklarının ispat edildiğinin altını çizen Sezer, şöyle devam etti:
"Ülkemizde ise Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2008 yılında meydana gelen trafik kazalarında yolcu olarak araçta bulunan 0 -14 yaş arası 27 çocuğumuz hayatını kaybetmiş, 5 bin 550 çocuğumuz yaralanmıştır. Yaralanan çocuklarımızın en iyimser rakamlarla yüzde 5'nin hastahanelerde tedavi aşamasında hayatını kaybettiğini düşünürsek, 0-14 yaş arası yaklaşık 300 çocuğumuzu çocuk güvenlik koltuğu kullanılmadığı için 2008 yılında hayatını kaybetti.

Çocuk oto güvenlik koltuklarının kullanılması kaza sırasında ölümleri yüzde 70'ler oranında önlemesi ile ne kadar önemli olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır."

1 Haziran'dan itibaren zorunlu hale gelecek uygulamaya aykırı hareket edenlere, 62 TL para cezası ve 15 puan da ceza puanı uygulanacak.
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 06:53
banner53
YORUM EKLE

banner39