banner39

Arafat mahşer meydanı gibi

Hac farizasını yerine getirmek için mukaddes topraklarda bulunan yaklaşık 3 milyon hacı adayı, bugün Arafat'a çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Arafat mahşer meydanı gibi

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gelen hacı adayları, Arafat Vakfesini yaptı. Haccın vecibelerinden olan Arafat Vakfesini gerçekleştirmek için Arafat'a taşınan Türk hacı adaylarına hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Arafat'ın tanımak, tanışma ve yükseliş anlamına geldiğini, Arefe Gününün ise duruş ve diriliş günü olduğunu kaydetti.

İhrama girenlerin yalnızca elbiselerini çıkarıp iki parça örtüye sarılmakla kalmadıklarını, bunun yanında dünyevi açıdan da imtiyaz sayılan ne varsa hepsinden soyunduklarını ifade eden Bardakoğlu, şöyle devam etti:

“Bu tabla bize dünyaya hiçbir şeye sahip olmaksızın geldiğimiz gibi yine öyle gideceğimizi haber vermektedir. Onun içindir ki bugün bütün makam, mevki, zenginlik ve ayrıcalıklarımızı, yani dünyevi farklılıklarımızı bırakarak her milletten, her mezhepten, her renkten kardeşlerimizle birlikteyiz. Kardeş olduğumuzu hatırlama günündeyiz. Dilleri, ırkları ve kültürleri farklı; imanları ve gönülleri bir milyonlarca Müslümanın bir araya geldiği bu büyük günde, hac ihramıyla Arafat'ta bulunmak, müminler denizinde bir damla olabilmek ne büyük bir mutluluktur.”

Arafat'ın insanlık ve tarihle bütünleşme fırsatı olduğunu vurgulayan Bardakoğlu, “Burada kendimiz, yakınlarımız ve milletimiz için dünyanın dört bir bucağında haksızlığa, ayrımcılığa maruz kalmış kardeşlerimizin, boynu bükük, gözü yaşlı kardeşlerimizin kurtuluşu, barış, huzur ve mutluluğu için çaba ve dualarımızı birleştirelim” dedi.

Bardakoğlu'nun konuşmasının ardından hacı adayları, öğle ve ikindi namazını birleştirerek kıldılar. Daha sonra hacı adayları Arafat Vakfesine durdu. Hac Dairesi Başkanı Seyfeddin Ersoy, Vakfe Duasını okudu. Yaklaşık 30 dakika süren Vakfe Duasının ardından birbirlerini kutlayan hacı adaylarından duygulanıp ağlayanlar olduğu gözlendi. Yaklaşık 3 milyon hacı, Arafat'tan sonra Müzdelife'ye geçecek.

Teşrik tekbirleri, yarın sabah namazıyla başlıyor

23 vaktin farz namazlarından sonra getirilen teşrik tekbirleri, yarın sabah namazıyla birlikte başlıyor. Arefe günü sabah namazı ile başlayarak, Kurban Bayramı'nın dördüncü günü ikindi (dahil) namazına kadar devam edecek teşrik tekbiri şöyle: "Allâhu ekber, Allâhu ekber; Lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber. Allâhu ekber ve lillâhi'l-hamd." İslam âlimleri, teşrik tekbirlerinin her mükellefe vacip olduğunu belirterek, ihmal edilmemesini tavsiye ediyor. İstanbul, Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?