banner15

'Arafat'ın ölümüyle ilgili dosya kapanmayacak'

El Fetih'in Beytüllahim'deki kongresinde Arafat'ın ölümüne ilişkin dosyanın kapanmayacağı iddia edildi.

'Arafat'ın ölümüyle ilgili dosya kapanmayacak'

Filistinlilerin efsanevi lideri, El Fetih'in ve FKÖ'nün Başkanı Yaser Arafat'ın ölümü, ölümünün ardında İsrail'in bulunduğu iddiaları El Fetih'in Beytüllahim'deki kongresinde dile getirildi.

Komisyonlar halinde çalışmalarını sürdüren kongrede, Arafat'ın ölümünden İsrail sorumlu tutularak, olayın soruşturulmasını ve aydınlanana kadar konunun kapatılmamasını öngören bir teklif benimsendi.

Kongre çalışmalarının sözcüsü Nebil Amr, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın ilk günkü konuşmasını hatırlatarak, kongrede, Arafat'ın ölümüyle ilgili dosyanın, ölümün ardındaki sır perdesi ortaya çıkana kadar kapanmaması kararı alındığını belirtti.

Kongreden önce, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Tunus'ta yaşayan liderlerinden Faruk Kaddumi, Arafat'ın İsrail ve Amerika'nın komplosuyla öldürüldüğünü öne sürmüş; Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile eski güvenlik sorumlularından Muhammed Dahlan'ın da bunda parmağı bulunduğu iddialarını dile getirmişti. Abbas ve Dahlan iddiayı yalanlamışlardı.

Verilen bilgiye göre, iddiaları soruşturmak üzere bir komisyon kurulacak. Komisyonun başkanlığına ise Filistin Yönetimi'nin eski dışişleri bakanlarından, Arafat'ın yeğeni Nasır El-Kidva'nın getirilmesi bekleniyor.

Yaser Arafat, Ekim 2004'te ağır bir hastalığa yakalanmış; tedavisi, İsrail'in de verdiği özel iznin ardından nakledildiği Fransa'da, bir askeri hastanede devam etmiş; ancak Filistinli lider burada 12 Kasımda ölmüştü.

 

Kaynak: CİHAN


Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2009, 17:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35