banner39

Arakan müslümanlar Bangladeş'te de zordalar

Burma'dan kaçan Arakan müslümanlarına sığındıkları Bangladeş'te 'şiddet ve baskı'nın arttığı kaydedildi.

Arşiv 18.02.2010, 14:03 18.02.2010, 17:02
Arakan müslümanlar Bangladeş'te de zordalar


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uluslararası yardım ajansı Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins Sans Frontieres- MSF) örgütü, Burma'dan kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakan mültecilerine karşı artan baskı ve şiddete dikkat çekerek hükümeti bir insani krize karşı uyardı.

Yardım örgütü, ülkede kayıt dışı olarak bulunan on binlerce Arakan'ın Bangladeş yönetimi tarafından "taciz edildiğini" savunurken, hükümet yetkilisi Firoj Salahaddin "baskı" iddialarını reddetti, "Eğer polis pasaport veya kimlik kartları olmayan herhangi bir Arakan bulursa hukuk kapsamında tutuklama yapıyor" dedi.

MSF ise, mülteci kamplarındaki binlerce Arakan'ın "zulüm korkusuyla" yaşadığını belirtti, klinikte doktorların Bangladeş polisinin dayak kurbanlarını tedavi ettiğini öne sürdü.

Aralarında yıllardır Bangladeşte yaşayanların da olduğu birçok Arakan müslümanının ise, son dönemde evlerinin yıkıldığı, sınır muhafızları tarafından ülkeyi terk etmeye zorlandığı ifade edildi.

MSF, hükümetin son baskı kampanyası nedeniyle, birkaç ay içinde yaklaşık altı bin kişinin doğu Bangladeş'teki Kutupalong mülteci kampına sığındığını da söyledi.

Bu hafta Arakan Projesi isimli bir lobi grubu tarafından yayımlanan raporda da benzer iddiaları yer aldı, "Bangladeş'teki korunmasız Arakan müslümanları büyük bir insani felaketle karşı karşıya" ifadesi kullanıldı.

DÜNYANIN EN FAZLA ZULÜM GÖREN MİLLETİ

Arakan Müslümanları, Birleşmiş Milletler'e göre, Dünyanın en fazla zulüm gören halklarından biri...

Burma'nın vatandaşlık hakkı ve kendi arazilerine sahip olma izni vermediği Arakanlar, seyahat edemiyor, hatta izin olmaksızın evlenemiyor.

Yaklaşık 200 bin Arakan müslümanının kaçarak sığındığı ve yasadışı göçmen olarak yaşamak zorunda kaldığı Bangladeş de, bu mültecilere istihdam, sağlık ve eğitim hakları tanımıyor.

Yaklaşık 28 bin Arakan'a mülteci hakkı tanıyan Bangladeş'te on binlerce sığınmacı kaçak olarak çok zor şartlarda yaşıyor.

Burma'da ise, hiçbir yasal hakları olmayan 700 bin civarında Arakan müslümanı bulunuyor.

Yorumlar (1)
Arakan 13 yıl önce
Göz yaşı vezulm içinde hayat devam ediyor. Arakanlı mültecilerin yaşadığı kamplarda hayat durma aşamasına gelmiş.Bangladesh liler Yaşam hakkı olmayan Arakanlıları kendilerinin imkanlarını gasp ettiğini düşünen bir bakış ile hareket ediyor. Yetim sayısı çok fazla. İHH vakfı Arakanlı yetimlere sahip cıkıyor. Darul İman yetımhanesinde 50 Yetim bakılıyor. Osmanıye li bagışcının desteği ile yapılmış. Sizinde bir arakanlı yetimini olsun isterseniz ve ya yetimhanenin tuglasına katkı saglamak istersenız...
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?