banner39

Arap Basınında Abbas-Meşal Görüşmesi

Filisitin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas Hareketi Siyasi Büro Şefi Halit Meşal’in Şam’daki görüşmeleriyle, bugünkü Arap gazetelerinde çeşitli haber ve yorumlarda ele alınıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Arap Basınında Abbas-Meşal Görüşmesi

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin haberinde, görüşmenin yapılıp yapılmayacağına ilişkin uzun bir belirsizlik süresinin ve Katar ve Suriye’nin aracılık çabalarından sonra, Mahmud Abbas-Halit Meşal görüşmesinin dün akşam gerçekleştiği belirtiliyor.

 

Haberde, kurulması planlanan ulusal birlik hükümetinde dışişleri bakanlığının görüşmelere aracılık yapan bağımsız milletvekili Ziyad Ebu Amr’a verileceği, milliyetçi bir askere verilmesi şartıyla Hamas’ın içişleri bakanlığından vazgeçtiği, Selam Feyyaz’ın maliye bakanlığına tayinine de itiraz etmediği yazıyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazatesinin konuyla ilgili haberinde de, Abbas-Meşal görüşmesinin gerçekleşmesi için Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk şara ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid El-Muallim’in bizzat müdahalede bulundukları bildiriliyor.

 

Haberde, tarafların iç çatışmanın reddedilmesi, Filisitn ulusal birliğine bağlılık, geçici Filisitn devletinin kurulmasının reddedilmesi ve diyaloğun devamında anlaştıkları kaydediliyor.

 

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü manşeti: “Amerika’nın Kürdistan’da üs kurma ve İran’a açılan iki kapıyı kapatma eğilimi”.

 

Haberin üst başlığında ise, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin “Allah Irak’ı teröristlerle savaş için seçti” sözü yer alıyor.

 

Haberde, çok uluslu gücün Irak sınır güçlerine Irak’ın güneyindeki Basra ve Amara’daki Eş-Şelamce ve Eş-Şeyb kapılarını kapatmaları tavsiyesinde bulunduğu ve bu adımın Bush’un yeni Irak stratejisiyle bağlantılı olabileceği yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Basra sınır polsiinden ismini vermeyen bir yetkili, Eş-Şark’ul-Evsat’a yaptığı açıklamada, Iraklı resmi makamlardan gelmediği için sınırı kapatma kararının İngiliz askerleriyle yerel güçler arasında yeni bir soruna neden olacağını söylemiş.

 

Haberde ayrıca, Amerikan ordusunun Süleymaniye’de bir üs kurma niyetinde olduğu, Kürt köylülerden köylerini boşaltmalarını istediği ve kendilerine tazminat verileceğini söylediği bildiriliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın birkaç konuyu bir araya topladığı haberinin sonunda ise, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin Allah’ın Irak’ı teröristlerle mücade için üs olarak seçtiğini söylediği ve uluslararası toplumdan bu savaşta Irak’ın yanında olmalarını istediği yazıyor.

 

Kuveyt’te yayınlanan Er-Re’y El-Aam gazetesinin konuyla ilgili haberinde de, Nuri El-Maliki’nin hicri yeni yıl dolayısıyla El-Irakiyye televizyonunda yayınlanan konuşmasında, “Herkes için bir kez daha vurguluyorum ki, bizler Irak’ta hükümet ve halk olarak, dünya adına ve insanlık adına teröristlerle mücadelede üssü olarak kader ve Allah tarafından seçildik dediği bildiriliyor.

 

 

Mehdi Ordusu’ndan Filistinlilere son uyarı

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Bağdat’ın Sadr semtindeki Mehdi Ordusu sözcüsü Muhammed El-Hüseyni’nin Irak’ta yaşayan Filistinlilere bir kaç ay içinde Irak’ı terketmeleri için son uyarıyı yaptığını ve Irak’ı terketmezlerse bedelini ödeyeceklerini söylediği yazıyor.

 

Haberde belirtildiğne göre, El-Hüseyni, Aşura törenleri münasebetiyle Sadr semtinde kurulan taziye meclisinde yaptığı konuşmada Filistinlilere seslenerek şöyle demiş:

 

“Sefaleti ve felaketi siz kendiniz istediniz. Siz Saddamcıları, tekfircileri ve karanlık güçleri destekliyorsunuz. Şiilerin öldürülmesine ortak oldunuz. Şimi bunun bedelini ödeyeceksiniz.”

 

 

Savaşlar hepimizin kapısını çalıyor!!

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan Er-Riyad gazatesinin bugünkü başmakalesinin başlığı şöyle: “Savaşlar hepimizin kapısını çalıyor!!”

 

İsimsiz olarak yazılan ve genelde Suudi Arabistan’ın resmi politikasını temsil eden Er-Riyad’ın başmakalesi şöyle diyor:

 

“Bizler şimdi büyük savaşların öncülerini yaşıyoruz. Amerika’nın Irak yenilgisini İran’la çatışmaya doğru itenler var. İran, İsrail’in güvenliği bahanesiyle kendisine karşı başka bir savaş açmak için Bush’a tut yaprağı sunmuş olabilir. Belki de felaket gerçekleşebilir. Fakat hedef alınan bütün taifeleriyle, beşeri ve maddi servetleriyle İslam ise, çatışmayı körükleyen veya katkıda bulunan oyunun farkında olmayabilir.”

 

Er-Riyad’ın başmakalesi, şu cümlelerle sona eriyor:

 

“Amerika’ya yeni bir savaş için gerekçe sunmak çıkarımıza değil. Çünkü o savaşın alanı biz olacağız. İran çıkarlarını gerçekleştirmek için dolambaşlı bir yol seçmişse bilsin ki, gidilecek en kısa yol, taifeleri kışkırtmadan yapmak istediğini açık bir şekilde ortaya koymasıdır.”

 

 

Saddam, Körfez Kupası maçlarında!

 

18. Körfez Kupası, Birleşik Arap Emirlikleri’nde devam ediyor. Çarşamba günü oynanan Kuveyt-Yemen maçı, 1-1 beraberlikle sonuçlanmıştı.

 

Kuveyt’te yayınlanan El-Vatan gazetesi bugünkü sayısında, Yemenli taraftarların maçta Kuveytli futbolculara sövdüğünü ve Saddam Hüseyin lehine tezahüratta bulunarak sporcuları tahrik ettiğini yazıyor.

 

Haberde, Kuveyt’in teknik kurula taraftarların davranışını şikayet ettiği ve teknik kurulun da Yemen temsilcisinden taraftarlarını uyarmasını istediği bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Yemen temsilcisinin Yemenli taraftarların Saddam lehine tezahürat yapması nedeniyle Kuveyt’ten özür dilediği kaydediliyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?