banner39

Arap Birliği ambargoyu deldi

Arap Birliği, Filistin'e uygulanan amborgaya uymayacağını bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Arap Birliği ambargoyu deldi

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Mısır'ın başkenti Kahire'de bugün toplanan Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısı sonrası yapılan açıklamada Arap Birliği'nin Filistin'e uygulanan amborgaya uymayacağı bildirildi.

 

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, düzenlediği basın toplantısında Arap bankalarını Filistin'e uygulanan uluslararası ambargoya uymamaya çağırdı. Amr Musa, "Filistin'e para ve tıbbi malzeme yardımlarını aktarmamız gerekir" dedi.

 

Toplantıya katılan Suudi Arabistan temsilcisi Devlet Bakanı Nizar bin Ubeyd Medeni, Arap Birliği ülkelerine, Filistin'e uygulanan ambargoyu topluca delme çağrısında bulunmuştu.

 

Filistin Başbakanı İsmail Heniye kararla ilgili yorumunda, bu kararın bir an önce hayata geçirilmesini beklediklerini ifade etti.

 

Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Ez-Zehhar ise, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada kararın çok önemli olduğunu ve uluslararası ambargonun kaldırılması için bu kararı dayanak olarak kullanacaklarını söyledi.

 

Barış konferansı çağrısı

 

Öte yandan, Arap Birliği, Filistin sorununun çözümü için BM daimi temsilcilerinin ve Arap ülkelerinin katılacağı bir konferans düzenlenmesi çağrısında bulundu.

 

Çağrıda Ortadoğu dörtlüsünden bahsedilmemesi, barış görüşmelerinde gelinen durumun ve başarısızlığın sorumluluğunun Ortadoğu dörtlüsüne yüklendiği yorumunun yapılmasına yol açtı.

 

Başbakan adayı

 

Filistin'de önümüzdeki günlerde kurulması kararlaştırılan ulusal birlik hükümeti başkanlığı için arayışlar ve görüşmeler devam ederken, bu göreve en yakın ismin Filistinli akademist Muhammed Şubeyr olduğu belirtildi.

 

Şubeyr, Gazze'deki İslam Üniversitesi'nin rektörü. Hamas'a yakın olmakla birlikte, Hamas Örgütü içinde yer alan bir isim değil. 1946 doğumlu olan Muhammed Şubeyr, Mısır'daki İskenderiye Üniversitesi'nde Eczacılık bölümünden mezun oldu, ardından ABD'deki West Virginia Üniversitesi'nde doktora yaptı.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?